Koronawirus w Polsce. Co to jest lockdown. Czym to grozi?

koronawirus coronavirus test pozytywny pixabay
Autor: fernando zhiminaicela - Pixabay

Jesień w tym roku oznacza nie tylko sezon na grypę, ale także drugą falę pandemii koronawirusa. Czy powrót Covid-19 oznacza kolejny lockdown? O pełnym i twardym lockdownie otwarcie mówi już Ministerstwo Zdrowia. Co to jest lockdown i czy premier Mateusz Morawiecki ogłosi kolejne zamknięcie kraju?

Co to jest lockdown?

Jesienna fala koronawirusa coraz bardziej paraliżuje życie w Europie. W Polsce od soboty (24.10) cały kraj jest objęty czerwoną strefą, co oznacza paraliż niektórych gałęzi gospodarki. Uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej przeszli na nauczanie zdalne. Wprowadzono zakaz samodzielnego przebywania poza domem dla dzieci do 16 lat w godzinach 8-16, a także dla seniorów poza wyjątkami niezbędnymi do codziennego funkcjonowania. Miękki lockdown wkrótce może zamienić się w pełen lockdown, który znamy z wiosny. Decyzja ma zapaść do piątku, czyli tuż przed dniem Wszystkich Świętych, który oznacza wzmożony ruch na cmentarzach. 

ZOBACZ TAKŻE: Nowy lockdown. Biedronka zmienia zasady robienia zakupów i godziny otwarcia sklepów

Gen. Grzegorz Gielerak: Lockdown? Wybór między dżumą a cholerą [Super Raport]

Co to jest lockdown? To nic innego jak przymusowy pobyt osoby w danym miejscu, np. w domu, który wprowadzono dlatego, że ta osoba może stanowić zagrożenie. To nic innego jak zakaz wychodzenia. Takim lockdownem była np. akcja #ZostańWDomu wprowadzona na początku pandemii w Polsce, aby dać służbie zdrowia czas na przygotowanie się do wzrostu liczby chorych. Zamknięto większość sklepów i punktów usługowych, a wychodzenie mieszkańców z domu musiało być uzasadniony.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lockdown w Polsce: Wracają zasiłki opiekuńcze. Jak je dostać?

To, czy pełny lockdown zostanie wprowadzony, będzie zależało od tempa przyrostu nowych zachorowań. Jak dotąd zamknięte są lokale gastronomiczne, puby i kawiarnie. Nie mogą działać też baseny czy kluby fitness. Nie odbywają się także wesela. Ponadto wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób (z wyjątkiem osób, które mieszkają razem) oraz program ochrony seniorów, zachęcając seniorów powyżej 70. roku życia do pozostania w domu.

Najnowsze