Cmentarz Powązkowski w Warszawie

i

Autor: Alina Makarczuk Cmentarz Powązkowski w Warszawie

Wszystkich Świętych w PRL: QUIZ DLA EKSPERTÓW! Sprawdź, czy to jeszcze pamiętasz

2020-10-29 23:17

Trochę inne były grobowce w PRL, inne znicze niż dzisiaj, ale jedną z rzeczy niezmiennych mimo upływu lat są zatłoczone cmentarze. Kiedyś nie było tylu korków w pobliżu miejsc spoczynku, ale i tak dostanie się na cmentarz 1 listopada nie było proste. Czy dobrze pamiętamy lub czy jesteśmy sobie w stanie wyobrazić Wszystkich Świętych w Polsce Ludowej?

Skąd nazwa Święto zmarłych zamiast Wszystkich świętych? To efekt władz PRL-u. Partia nie chciała, by ten dzień kojarzono z kościołem, a zarazem była świadoma, że jest pewnego rodzaju tradycją, a wspominanie zmarłych jest rzeczą naturalną. Nazywano więc 1 listopada Świętem zmarłych i ustanowiono jako święto państwowe. Problem w tym, że i tak miało to związek z religią, ale… pogańską. Święto zmarłych to zwyczajowa nazwa dla chociażby Słowian czy Bałtów.

ZOBACZ TEŻ: Strajki w PRL: Sprawdź ile pamiętasz! To NAJTRUDNIEJSZY QUIZ, jaki rozwiążesz!

Ciekawostką jest fakt, że do dziś na terenach Białorusi czy Ukrainy obchodzi się Radunicę, czyli inaczej nazwane Dziady. Wiele osób wciąż w czasie tego dnia pije i spożywa jedzenie na grobach bliskich. Jest to jednak zwyczaj mniejszościowy, bowiem sprzeciwiają się jemu władze cerkwi. Zdarza się, że w podobny sposób (i to w Polsce) wciąż świętują rodziny romskie.

Jak ten dzień obchodzono podczas poprzedniego ustroju? Sprawdźcie czy to pamiętacie w naszym quizie!

Wszystkich Świętych w PRL

Pytanie 1 z 10
Pod cmentarzami handel był we wczesnym PRL:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze