Strajki w PRL: Sprawdź ile pamiętasz! To NAJTRUDNIEJSZY QUIZ, jaki rozwiążesz!

Danuta i Lech Wałęsa
Autor: Archiwum domowe Danuta i Lech Wałęsa

Strajki w Polsce za czasów PRL. To już czasy tak odległe, że postanowiliśmy pomóc rozwiązującym ten quiz umieszczając cały szereg odpowiedzi, których odrzucenie podpowiada logika. Co z tego zostanie? Czy mamy sensowne wyobrażenie o tym, co działo się w Polsce przed 40 laty z hakiem? Przekonajcie się, przyznając sobie po jednym punkcie za każdą prawidłową odpowiedź.

Nasze państwo ma bogatą historię strajków. Czasy trzech zaborów i realnego socjalizmu podtrzymywały w Polakach ducha buntu i poczucia powinności związanych z walką o swoje prawa. Jednocześnie nastroje utrzymujące się w Europie, od zapoczątkowanej jeszcze w XVIII w. rewolucji przemysłowej po epokę dzieci kwiatów w latach 60. ubiegłego wieku sprawiały, że do naszego kraju sączył się wolno międzynarodowy duch nowych idei. Pod II wojnie światowej strajki często były wymierzone w autorytarny system władzy.

ROZWIĄŻ TAKŻE: Jedzenie w PRL. Pamiętasz te smaki? SPRAWDŹ!

Strajki były jedną z najważniejszych metod społecznego oporu w Polsce ludowej. Protestowali robotnicy i studenci, a ich zrywy napisały jeden z najważniejszych rozdziałów najnowszej historii Polski. Sprawdźcie, ile wiecie na ten temat.

SPRAWDŹ SIĘ: Urodziłeś się w PRL? Sprawdź, czy jeszcze cokolwiek pamiętasz. Średni wynik to 4/10

Luksusy w PRL. Życie jak w madrycie!
Najnowsze