
Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) przygotowuje kraj na ewentualny kryzys, a opracowanie jasnych procedur to kluczowe elementy tej strategii. Dlatego pojawiło się rozporządzenie w sprawie doręczania kart powołania do służby wojskowej pełnionej w razie mobilizacji w czasie wojny.
Kto dostarczy powołanie?
Zgodnie z nowymi przepisami, karty powołania do służby wojskowej, wystawione przez szefów wojskowych centrów rekrutacji, będą doręczane przez:
* Wójtów,
* Burmistrzów,
*Prezydentów miast.
Co istotne, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogą zlecić przekazanie kart powołania bezpośrednio: jednostkom wojskowym, Poczcie Polskiej, policjiTe instytucje będą realizować zadanie we własnym zakresie, wykorzystując swoje zasoby.
Akcja kurierska – jak to będzie wyglądać?
Karty powołania mogą być też doręczane w trybie akcji kurierskiej. Jak czytamy w rozporządzeniu: "Wójt, burmistrz albo prezydent miasta do funkcji kurierów wykonawców oraz kurierów łączników w pierwszej kolejności przeznacza osoby, które są pracownikami urzędu miasta lub urzędu gminy".
Doręczenie odbywać się będzie za potwierdzeniem odbioru. W przypadku nieobecności adresata, informacje o próbie dostarczenia dokumentu zostaną umieszczone w skrzynce pocztowej, na drzwiach mieszkania lub w widocznym miejscu przy wejściu na posesję.
Rola Poczty Polskiej w czasie mobilizacji
Rozporządzenie szczegółowo określa także rolę Poczty Polskiej w przypadku mobilizacji. Urzędy pocztowe będą zobowiązane do dostarczania kart powołania w trybie pilnym. Dokumenty otrzymane do godziny 8 rano mają być doręczane do godziny 15 tego samego dnia, a te przekazane później – najpóźniej do północy. Karty powołania będą miały priorytet nad innymi przesyłkami.
Surowe kary za uchylanie się od obowiązku
Jakie są konsekwencje uchylania się od służby wojskowej w czasie mobilizacji lub wojny? Zgodnie z ustawą o obronie Ojczyzny:
* Za niezgłoszenie się do służby w wyznaczonym terminie grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż trzy lata.
* Za trwałe uchylanie się od obowiązku służby wojskowej kara wzrasta do minimum pięciu lat więzienia.
Polecany artykuł: