Od wtorku kwarantanna skrócona do 7 dni. Ekspert: powinna trwać pięć dni

i

Autor: Getty Images

Kwarantanna skrócona! Sprawdź nowe przepisy w sprawie COVID-19

2022-01-24 11:05

Ministerstwo Zdrowia skierowało w poniedziałek do opublikowania rozporządzenie skracające do siedmiu dni czas odbywania kwarantanny. W ocenie skutków regulacji wyjaśniono, że skrócenie okresów obowiązkowej kwarantanny zostało poprzedzone analizą obserwowanych zmian przebiegu klinicznego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i przebiegiem wywołanej nim choroby COVID-19. W uzasadnieniu wskazano, że zasadność tej decyzji potwierdzają zmiany wprowadzane w innych państwach, takich jak Francja, Lichtenstein, Luksemburg i Portugalia, gdzie długość kwarantanny wynosi siedem dni.

Zgodnie z rozporządzeniem w odniesieniu do osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, oraz osób, które miały styczność ze źródłem zakażenia, kwarantanna będzie kończyła się po siedmiu dniach (obecnie po 10 dniach). Zmienione rozporządzenie – w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego – ma wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu.

Skrócenie kwarantanny jest możliwe - jak uzasadnia MZ - z powodu ewolucji wirusa, który tak w wariancie Delta, jak i Omikron daje objawy zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje.

COVID-19 - poród w czasie pandemii, prawa rodziców, kwarantanna

Zalecenia europejskich agencji

Resort podnosi, że po 7 dniach bez objawów od chwili kontaktu z osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne. W ubiegłym tygodniu przekazując informacje o krótszym okresie kwarantanny, szef rządu zaznaczył, że jest to także zgodne z zaleceniami europejskich agencji.

"Przy tym wszystkim chcemy utrzymać możliwie wszystkie inne usługi medyczne, świadczenia medyczne tak, by nie było sytuacji, że ze względu na koronawirusa pozostała część służby zdrowia: onkologia, ortopedia i wszystkie inne – po prostu w dużym stopniu są zakłócone. Postaramy się zrobić wszystko, żeby uruchomić dodatkowe mechanizmy, które będą utrzymywały także aktywną, pozostałą część służby zdrowia" – oświadczył Morawiecki.

Sonda
Złamałaś/ złamałeś kiedykolwiek zasady związane z kwarantanną?

Zasady kwarantanny

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W myśl obecnych przepisów, co do zasady, kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika.

W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze