Rata kredytu wyższa nawet o 1000 zł miesięcznie! Dramat kredytobiorców [WYLICZENIA]

2022-01-23 17:32
Para
Autor: Shutterstock

Ostatnia wypowiedź Adama Glapińskiego dla agencji Bloomberga, odbiła się w Polsce szerokim echem. Prezes NBP zapowiedział, że stopy procentowe mogą być wyższe nawet niż oczekiwania rynkowe. Ostatnio Rada Polityki Pieniężnej kilka razy z rzędu podnosiła stopę NBP i ekonomiści wieścili, że to nie koniec podwyżek. Kredytobiorcy już odczuli wzrost rat kredytów, a to dopiero początek. Co więcej, stopy procentowe mogą być znacznie wyższe niż przewidywania ekspertów.

Stopy procentowe będą znacznie wyższe. Szykuj się na większą ratę kredytu

W trakcie pandemii stopy procentowe zostały obniżone przez RPP do rekordowo niskich wartości. Stopa procentowa NBP jeszcze do września 2021 wynosiła 0,1. Od października jest jednak podnoszona i wynosi teraz 2,24 i będzie jeszcze wyższa. To przekłada się na stawkę WIBOR, która najbardziej interesuje kredytobiorców, bo wpływa na odsetki, które muszą spłacić, więc i wysokość ich rat.

ZOBACZ RPP podniosła stopy procentowe. Inflacja wyhamuje? "Na dwoje babka wróżyła"

Kredyt hipoteczny, a historia w BIK

Ekonomiści przewidywali, że stopa procentowa NBP w tym roku wzrośnie do 4 proc. Jednak po prognozie Glapińskiego, eksperci banku Pekao stwierdzili, że szczyt może sięgnąć nawet 5 proc. Oczywiście za tym pójdzie stawka WIBOR.

O ile wzrośnie rata, przy wysokich ratach procentowych?

Jak wynika z wyliczeń wrzuconych na Twittera przez ekonomistę Rafała Mundrego, w przypadku wzrostu stopy procentowej NBP do 5-6 proc. można spodziewać się wzrostu rat kredytów nawet o 1000 zł miesięcznie. Gdy wiele osób korzystało z rekordowo niskich stóp procentowych i zaciągało zobowiązania, WIBOR 6M wynosiło 0,2 proc. Obecnie to 3,23%. Poniżej prezentujemy wyliczenia wzrostu raty.

Tyle wzrośnie rata kredytu na 300 tys. zł i 25 lat
Autor: SE

W przypadku kredytu na 200 tys. zł, według wyliczeń Rafała Mundrego raty mogą wzrosnąć z kolei z 867 zł (przy WIBOR 6M 0,2 proc.) do 1414-1544 zł (przy WIBOR 6M 5-6 proc.). Z kolei przy takich samych założeniach, rata kredytu na 500 tys. zł może wzrosnąć z 2168 zł do 3534-3859 zł!

Odsetki wyższe niż kwota kredytu

W przypadku tego samego kredytu, w dniu jego zaciągnięcia odsetki oszacowane przez bank, przy stałej marży 2 proc. wynosiły 90 300 zł po 25 latach. Obecnie to już 238 300 zł. Jeśli WIBOR 6M wzrośnie do 5 proc., kredytobiorcy będą musieli zwrócić 336 00 zł, a jeśli do 6 proc. nawet 394 800 zł. Odsetki będą więc wyższe niż kwota kredytu.

Sonda
Czy jesteś zobowiązany kredytem hipotecznym?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze