Para

i

Autor: Shutterstock

Rata kredytu wyższa nawet o 1000 zł miesięcznie! Dramat kredytobiorców [WYLICZENIA]

2022-01-23 17:32

Ostatnia wypowiedź Adama Glapińskiego dla agencji Bloomberga, odbiła się w Polsce szerokim echem. Prezes NBP zapowiedział, że stopy procentowe mogą być wyższe nawet niż oczekiwania rynkowe. Ostatnio Rada Polityki Pieniężnej kilka razy z rzędu podnosiła stopę NBP i ekonomiści wieścili, że to nie koniec podwyżek. Kredytobiorcy już odczuli wzrost rat kredytów, a to dopiero początek. Co więcej, stopy procentowe mogą być znacznie wyższe niż przewidywania ekspertów.

Stopy procentowe będą znacznie wyższe. Szykuj się na większą ratę kredytu

W trakcie pandemii stopy procentowe zostały obniżone przez RPP do rekordowo niskich wartości. Stopa procentowa NBP jeszcze do września 2021 wynosiła 0,1. Od października jest jednak podnoszona i wynosi teraz 2,24 i będzie jeszcze wyższa. To przekłada się na stawkę WIBOR, która najbardziej interesuje kredytobiorców, bo wpływa na odsetki, które muszą spłacić, więc i wysokość ich rat.

ZOBACZ RPP podniosła stopy procentowe. Inflacja wyhamuje? "Na dwoje babka wróżyła"

Kredyt hipoteczny, a historia w BIK

Ekonomiści przewidywali, że stopa procentowa NBP w tym roku wzrośnie do 4 proc. Jednak po prognozie Glapińskiego, eksperci banku Pekao stwierdzili, że szczyt może sięgnąć nawet 5 proc. Oczywiście za tym pójdzie stawka WIBOR.

O ile wzrośnie rata, przy wysokich ratach procentowych?

Jak wynika z wyliczeń wrzuconych na Twittera przez ekonomistę Rafała Mundrego, w przypadku wzrostu stopy procentowej NBP do 5-6 proc. można spodziewać się wzrostu rat kredytów nawet o 1000 zł miesięcznie. Gdy wiele osób korzystało z rekordowo niskich stóp procentowych i zaciągało zobowiązania, WIBOR 6M wynosiło 0,2 proc. Obecnie to 3,23%. Poniżej prezentujemy wyliczenia wzrostu raty.

Tyle wzrośnie rata kredytu na 300 tys. zł i 25 lat

i

Autor: SE

W przypadku kredytu na 200 tys. zł, według wyliczeń Rafała Mundrego raty mogą wzrosnąć z kolei z 867 zł (przy WIBOR 6M 0,2 proc.) do 1414-1544 zł (przy WIBOR 6M 5-6 proc.). Z kolei przy takich samych założeniach, rata kredytu na 500 tys. zł może wzrosnąć z 2168 zł do 3534-3859 zł!

Odsetki wyższe niż kwota kredytu

W przypadku tego samego kredytu, w dniu jego zaciągnięcia odsetki oszacowane przez bank, przy stałej marży 2 proc. wynosiły 90 300 zł po 25 latach. Obecnie to już 238 300 zł. Jeśli WIBOR 6M wzrośnie do 5 proc., kredytobiorcy będą musieli zwrócić 336 00 zł, a jeśli do 6 proc. nawet 394 800 zł. Odsetki będą więc wyższe niż kwota kredytu.

Sonda
Czy jesteś zobowiązany kredytem hipotecznym?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze