Pieniądze

i

Autor: Pexels.com

Koszmarna prognoza dla kredytobiorców. Stopy procentowe znów w górę?

2021-12-01 12:39

Raty kredytów mieszkaniowych mogą jeszcze zdrożeć? To całkiem realny scenariusz, który może ziścić się już w przyszłym tygodniu. Eksperci banku inwestycyjnego Goldman Sachs spodziewają się podniesienia przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych o ponad 50 punktów bazowych. Takie rozwiązanie to efekt galopującej w Polsce inflacji oraz słabego złotego. To koszmarna wiadomość dla milionów Polaków, którzy spłacają kredyty hipoteczne.

Koszmarna prognoza dla spłacających kredyty hipoteczne brzmi – raty kredytów mieszkaniowych znów mogą pójść w górę. Wszystko przed podniesienie stóp procentowych o ponad 50 punktów bazowych do którego – według ekspertów z Goldman Sachs - może dojść podczas przyszłotygodniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Tak czarny scenariusz eksperci nakreślili po wtorkowej publikacji wstępnych danych o inflacji w listopadzie. Ekonomiści banku inwestycyjnego GS zakładają, że w grudniu trend wzrostowy inflacji utrzyma się a inflacja być może przekroczy 8 proc. Analitycy banku inwestycyjnego Goldman Sachs stwierdzili, że podczas przyszłotygodniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej może dojść do mocniejszej podwyżki stóp w porównaniu do bazowego scenariusza Goldman Sachs, zakładającego 50 pb. Za taką decyzją przemawiałby słaby złoty i rosnąca inflacja.

WAŻNE: O tyle już wzrosły raty kredytów

Eksperci banku zauważyli jednak, że istnieje argument przeciw zacieśnianiu polityki monetarnej. Tak może działać niekorzystna sytuacja związana ze szczytem IV fali koronawirusa w Polsce.

Karpacz 2021: Tadeusz Kościński

Przypominamy o tym, że we wtorek GUS, w szacunku flash, podał, iż ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 7,7 proc. Rdr. To wzrost o 1,0 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Przeczytaj: Przez inflacje seniorzy stracą trzy emerytury

Sonda
Dodatek osłonowy to dobry pomysł na walkę z inflacją?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze