Przez inflację seniorzy STRACĄ trzy emerytury. Tragiczne wieści dla seniorów

2021-12-01 10:46
Emeryci
Autor: Shutterstock

Wszyscy emeryci wiedzą, że nie jest dobrze. Inflacja pożera i tak skromne świadczenia. Jak bardzo zła jest sytuacja? "Emeryci, zatrudnieni i przedsiębiorcy tracą co miesiąc swoje pieniądze" - alarmuje Federacja Przedsiębiorców Polskich, która zwraca uwagę, że za wysoką inflację płacą przede wszystkim obywatele i przedsiębiorcy. W tej pierwszej kategorii są również emeryci, których świadczenia rosną wolniej niż inflacja. W efekcie gospodarstwo domowe płaci za wysoką inflację średnio ok. 360 zł – czyli 4320 zł rocznie, Co miesiąc jest jeszcze gorzej.

Inflacja kosztuje nas fortunę!

Federacja Przedsiębiorców Polskich alarmuje na coraz gorszą sytuację Polaków. Wszystko przez wysoką inflację. Podczas gdy wartość pieniądza spada, a ceny rosną - pensje i świadczenia tego nie doganiają. FPP szacuje, że wynagrodzenia, emerytury oraz inne dochody ok. 60 proc. Polaków rosną obecnie w wolniejszym tempie niż inflacja. - Przeciętne gospodarstwo domowe płaci za wysoką inflację średnio ok. 360 zł – czyli 4320 zł rocznie. Każdy kolejny miesiąc wysokiej inflacji będzie jeszcze zwiększał straty obywateli - zwraca uwagę Federacja. Łatwo policzyć, że taka kwota to 3 miesięczne emerytury. Typowa 4-osobowa rodzina miesięcznie wydaje według GUS 4744 zł. Przez inflację koszty wzrosły przez rok o 360 zł. Jedzenie podrożało o 75 zł, utrzymanie mieszkania o 85 zł a transport o 100 zł.

Rząd wprowadza Tarczę Antyinflacyjną. Ile Polacy zaoszczędzą?

- Wysoka inflacja staje się coraz poważniejszym problemem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Z najnowszego, listopadowego wstępnego odczytu danych GUS wynika, że dynamika cen konsumenckich wyniosła 7,7% rok do roku. W najbliższym czasie możemy spodziewać się dalszego przyspieszenia rocznego tempa wzrostu cen, którego szczytowy poziom może przekroczyć 8%. Rosnąca presja kosztowa towarzysząca inflacji stanowi poważne wyzwanie dla przedsiębiorców. Np. jak wynika z badań koniunktury GUS, koszt materiałów jest wskazywany już przez 61,7% z nich jako istotną barierę dla rozwoju ich działalności. Dla porównania, rok wcześniej odsetek ten wynosił 34,6%. Na skutek wprowadzenia Polskiego Ładu, już od początku przyszłego roku przedsiębiorcy będą również ponosili dodatkowy koszt w postaci składki zdrowotnej, wynoszący zgodnie z założeniami rządu 7 mld zł – podkreśla Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, wiceprezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej CALPE. 

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował wstępne dane o inflacji w listopadzie. Wzrost cen w wyniósł aż 7,7 proc. Właśnie o tyle szacunkowo wzrosły ceny względem listopada w poprzednim roku. Dla porównania, w październiku 2021 inflacja wyniosła 6,8 proc. Najgorsze jednak dopiero przed nami, bo szczyt inflacji jest prognozowany na przełomie 2021 i 2022 roku, gdy drożyzna może osiągnąć poziomu 8,5-9 proc. w skali roku.

Sonda
Dodatek osłonowy to dobry pomysł na walkę z inflacją?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze