Gigantyczna inflacja. Ceny idą na rekord. Tego nikt się nie spodziewał

2021-10-29 9:40
Inflacja się rozpędza. Kiedy szansa na spadek cen?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Inflacja się rozpędza. Kiedy szansa na spadek cen?

Pomimo podniesienia stóp procentowych, inflacja nie odpuszcza. Nowe dane GUS zwiastują jedno: kolejną falę podwyżek. Z powodu słabnącej wartości pieniądza coraz więcej będziemy płacić za produkty i usługi.

GUS podał nowe, przerażające dane o inflacji. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 6,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w październiku wzrosły rok do roku o 6,4 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosły o 0,6 proc.  We wrześniu wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 5,9 proc. rdr i 0,7 proc. mdm.

To jeszcze nie koniec podwyżek

Polski Instytut Ekonomiczny spodziewa się szybszego niż w październiku wzrostu cen w nadchodzących miesiącach. W ocenie analityków w grudniu CPI przekroczy 7 proc., a w przyszłym roku inflacja wyhamuje w niewielkim stopniu. Będzie to m.in. konsekwencja wzrostu cen energii.

PIE prognozuje "jeszcze szybszy wzrost cen w nadchodzących miesiącach – w grudniu CPI przekroczy 7 proc., a w przyszłym roku inflacja wyhamuje jedynie w niewielkim stopniu". Zdaniem analityków będzie to m.in. konsekwencja wzrostu cen energii. - Niedobory gazu oraz wzrost cen uprawnień do emisji CO2 skutkować będą wysokimi podwyżkami taryf na energię elektryczną i gaz - dodali. Ocenili, że wzrosną też koszty ogrzewania domów.

 Według szacunków PIE "łącznie koszt nośników energii będzie o ponad 12 proc. wyższy w 2022 r.".

 - Jedynym pocieszeniem jest względna stabilizacja cen ropy - stwierdzili. Zwrócili uwagę, że bieżące prognozy wskazują większe szanse na spadki cen. W konsekwencji ceny paliw zaczną hamować. W ocenie PIE, dynamika obniży się do zera pod koniec 2022 r.

 Analitycy stwierdzili, że wyższe ceny energii będą miały konsekwencje dla produkcji żywności - dynamiczny wzrost cen gazu na rynkach globalnych oznacza wyższy koszt produkcji nawozów. - W konsekwencji wzrośnie także koszt produktów spożywczych – prognozujemy, że w pierwszym półroczu 2022 roku wzrost cen żywności będzie przekraczać 6-7 proc. rdr. - wskazali.

Inflacja najwyższa od 20 lat. Co to oznacza dla naszych pieniędzy?

Jasnowidz Jackowski zdradza, co zobaczył w swojej wizji! Mówi o inflacji i uśmiechniętym premierze Polski
Inflacja październik 2021
Autor: PAP/GUS/SE Inflacja październik 2021

We wrześniu inflacja wyniosła 5,9 proc. Październikową inflację komentują także ekonomiści bankowi.

Wzrost cen poza energią i żywnością

Inne dane o inflacji podał bank Pekao. Zwrócił uwagę, które produkty drożeją. - Październik przyniósł dalszy wyraźny wzrost inflacji w okolice 6,5-6,6 proc., licząc rok do roku. Mamy do czynienia ze splotem szeregu proinflacyjnych czynników, a wzrosty cen mają szeroko zakrojony charakter – powiedział ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak i pokkreślił, że jednym z głównych czynników napędzających wzrost inflacji są ceny energii.

 - Ceny paliw wzrosły w porównaniu do września o ok. 4 proc. Mieliśmy także do czynienia z podwyżkami cen nośników energii. W październiku weszła w życie zaakceptowana przez URE nowa taryfa gazowa. Rosły także wyraźnie koszty opału oraz ogrzewania – powiedział Adam Antoniak.

 Kolejnym czynnikiem, który napędza inflację, są rosnące ceny żywności. Jak powiedział ekonomista Banku Pekao, drożeje szereg produktów w tej kategorii.

 - Po trzecie, utrzymuje się presja na wzrost innych cen poza energią i żywnością, co powoduje dalszy wzrost inflacji bazowej. Wyraźnie rosną ceny w restauracjach i hotelach oraz ceny artykułów wyposażenia mieszkań – stwierdził Antoniak.

 W jego ocenie kolejny znaczny wzrost inflacji sprawi, że Rada Polityki Pieniężnej będzie zmuszona zareagować.

 - Wysokie ceny surowców energetycznych powodują, że rośnie ryzyko utrwalenia się podwyższonej inflacji w średnim terminie, co skłoni RPP do kontynuacji cyklu podwyżek stóp procentowych rozpoczętego w październiku – powiedział Antoniak.

Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze