Inflacja „zjadła”  już ok. połowę  wzrostu przeciętnego wynagrodzenia

i

Autor: Pixabay.com Inflacja „zjadła” już ok. połowę wzrostu przeciętnego wynagrodzenia

Gigantyczna inflacja nadal galopuje! Końca drożyzny nie widać

2021-10-01 7:31

Jak powiedział w rozmowie z PAP ekonomista banku Pekao Adam Antoniak, według ich szacunków, inflacja we wrześniu wyniosła 5,7 proc. Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik inflacji w sierpniu wyniósł 5,5 proc. Jeśli analizy banku Pekao się potwierdzą, to znaczy, że mamy kolejny już z rzędu wzrost cen dla konsumentów. Również prognozy na przyszłość nie są zbyt pozytywne, bo czekają nas droższe rachunki za gaz, czy ścieki. Oficjalne dane na temat inflacji, GUS poda dzisiaj.

To już kolejny wzrost inflacji z rzędu. Polaków muszą wydawać coraz więcej pieniędzy

"Nasze obecne szacunki wskazują, że ceny konsumpcyjne wzrosły we wrześniu o 5,7 proc. r/r. Cały czas utrzymuje się presja ze strony cen paliw. We wrześniu ceny na stacjach benzynowych wzrosły o blisko 2 proc. w porównaniu do sierpnia. Prognozujemy też, że roczne tempo wzrostu cen żywności kontynuowało wzrosty" - powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak.

ZOBACZ Nadchodzi drożyzna. Gaz będzie drożał jak szalony

EKG 2021. Łukasz Czernicki. Czy czeka nas podwyżka podatków?

Wskaźnik wzrostu cen konsumpcyjnych na poziomie 5,7 proc. we wrześniu oznaczałby kolejny wzrost inflacji, bo w sierpniu wyniosła ona 5,5 proc. I - zdaniem ekonomisty Banku Pekao - ten wzrost inflacji będzie kontynuowany.

To nie koniec wzrostu inflacji. Kolejne miesiące nie zapowiadają się optymistycznie

"Przed nami dalsze wzrosty inflacji. Od października wchodzi w życie wyższa taryfa gazowa, a 2022 r. przyniesie kolejne wzrosty cen energii elektrycznej, gazu, podwyżki opłat za ścieki oraz centralne ogrzewanie. W I kw. 2022 r. inflacja może przekroczyć 6 proc. r/r” - powiedział Adam Antoniak.

Dodał, że we wrześniu wzrosła także inflacja bazowa, z wyłączeniem cen żywności i energii, która w sierpniu osiągnęła 3,9 proc. 

Sonda
Czy odczuwasz skutki drożyzny?

"Inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii prawdopodobnie wzrosła do 4,0 proc." - powiedział ekonomista Banku Pekao.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze