Inflacja pożera oszczędności Polaków, jest najwyższa od 20 lat! Są nowe dane

2021-11-30 10:07
Takiej drożyzny nie było od 20 lat!
Autor: SE Takiej drożyzny nie było od 20 lat!

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował wstępne dane o inflacji w listopadzie. Wzrost cen w wyniósł aż 7,7 proc. Właśnie o tyle szacunkowo wzrosły ceny względem listopada w poprzednim roku. Dla porównania, w październiku 2021 inflacja wyniosła 6,8 proc. Najgorsze jednak dopiero przed nami, bo szczyt inflacji jest prognozowany na przełomie 2021 i 2022 roku, gdy drożyzna może osiągnąć poziomu 8,5-9 proc. w skali roku.

Inflacja w listopadzie wyniosła aż 7,7 procent

GUS podał, że inflacja CPI (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych) wyniósł w listopadzie 2021 7,7 proc. w skali rok do roku. Dla porównania, w październiku wynosiła 6,8 proc. To nieznacznie przekroczyło oczekiwania ekonomistów, którzy mówili o wskaźniku inflacji na poziomie 7,6 proc. Również minister finansów Tadeusz Kościński przewidywał, że wysokość wskaźnika wyniesie około 7 procent.

ZOBACZ Tarcza antyinflacyjna. Wszystko, co należy wiedzieć

Rząd wprowadza Tarczę Antyinflacyjną. Ile Polacy zaoszczędzą?

Minister finansów o inflacji

W Polsat News Kościński mówił, że szczyt inflacji, zgodnie z prognozami NBP, wystąpi w styczniu-lutym. "To wskazuje, że inflacja w listopadzie będzie wyższa niż była w październiku, można się spodziewać pewnie 7 czy 7 proc. z kawałkiem" - stwierdził szef MF. Dodał, że inflacja rośnie, bo utrzymują się czynniki inflacjogenne, jak słaby złoty i droga ropa naftowa.

Zapytany, czy reakcja Rady Polityki Pieniężnej na podwyższoną inflację była spóźniona, minister ocenił, że wcześniejsza reakcja nic by nie dała, jedynie "dolałaby paliwa" do wzrostu cen.

W nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 r. założono, że inflacja ma wynieść w ujęciu średniorocznym 4,3 proc.(PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze