Kredytobiorcy z przerażeniem obserwują WIBOR. Z jej powodu niektórzy mogą płacić nawet 1000 więcej miesięcznej raty. Jak to się dzieje? Wzrost stóp procentowych wpłynął na wysokość stawek WIBOR, co z kolei przełożyły się na koszty kredytów.
WIBOR a stopy procentowe
Stopy procentowe to cena, za którą banki pożyczają pieniądze z banku centralnego. Wysokość stóp procentowych ma wpływ na rynki finansowe i całą gospodarkę. Od nich zależy m.in. kurs złotego, oprocentowanie depozytów bankowych oraz kredytów. Regulowanie stóp procentowych może stymulować gospodarkę, lub hamować inflację.
Niższe stopy procentowe oznaczają zmniejszenie rat kredytów w złotówkach, a także obniżają koszty obsługi długu publicznego, co może finalnie wspomóc rozwój gospodarczy po epidemii. Niższe stopy oznaczają także, że komercyjne banki mogą taniej dostać pieniądze z banku centralnego, co może przełożyć się na obniżenie oprocentowania lokat bankowych.
WIBOR - co to?
WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) to referencyjna wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Od wskaźnika WIBOR uzależnione jest oprocentowanie. Stawka ustalana jest codziennie i informuje jakie oprocentowanie w skali roku obowiązuje dla wzajemnych pożyczek międzybankowych. Oznacza to, że podniesienie stóp procentowych oznacza, że wzrośnie także WIBOR – średnia wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych w złotych. WIBOR jest podstawą wyznaczania oprocentowania dla większości kredytów udzielanych przez polskie banki, w tym dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, a także stawką bazową dla obligacji i instrumentów pochodnych.