Lekarze zarabiają poniżej pensji minimalnej! Wszystko przez błąd ministerstwa

2020-01-07 12:37 mos
Lekarze
Autor: Unsplash/cc/pixabay.com Lekarze

Lekarze, którzy odbywają obowiązkowy staż, będą zarabiali poniżej najniższej płacy. Wszystko z powodu błędu resortu zdrowia, który nie wydał odpowiedniego rozporządzenia. Oznacza to, że zarobią oni mniej niż personel pomocniczy szpitala.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę 1 stycznia 2020 r. najmniejsza pensja wzrosła do 2.600 zł brutto (1.920 na rękę), a najniższa zleceniowa stawka godzinowa do 17 zł (11 zł netto). Niestety, ale Ministerstwo Zdrowia nie wydało odpowiedniego rozporządzenia, co oznacza, że absolwenci kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego, którzy odbywają obowiązkowy 13-miesięczny staż podyplomowy, wciąż zarabiają 2509 zł brutto - informuje dziennik "Rzeczpospolita".

ZOBACZ TEŻ: Tyle politycy PiS zarobili na swoich rządach. Kaczyński nie martwi się o długi, Kuchciński może latać za swoje

Czy lekarze dostaną wyrównanie?
Zanim absolwent medycyny zostanie specjalistą, rozpoczyna karierę zawodową od odbycia obowiązkowego stażu. W przypadku lekarza stażysty okres ten trwa 13 miesięcy, w trakcie których pogłębia on wiedzę teoretyczną oraz praktyczną w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, a w przypadku lekarza dentysty stażysty – 12 miesięcy.

Ministerstwo Zdrowia w piątek wydało komunikat, w którym zapewnia, że "w celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych, co do wysokości przysługującego lekarzowi stażyście wynagrodzenia zasadniczego, dokonana zostanie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia z 26 września 2012 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty w tym zakresie, a zapisy będą obowiązywać od dnia 1 stycznia 2020 r." Lekarze stażyści dostaną więc wyrównanie, kiedy tylko rozporządzenie wejdzie w życie.

Członkowie Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (PR OZZL) twierdzą, że błąd ten jest oznaką lekceważenia zawodu lekarza, a resort powinien dużo wcześniej zadbać o nowelizację rozporządzenia.

– Wydawałoby się, że Ministerstwo Zdrowia powinno zadbać o to, by lekarze podczas stażu podyplomowego nie zarabiali mniej niż personel pomocniczy szpitala. Takie zachowanie pokazuje, że wykształcenie lekarza nie ma żadnego znaczenia i może on zarabiać poniżej progu. A przecież wysokość płacy minimalnej była znana od dawna – mówi "Rzeczpospolitej" Damian Patecki, współzałożyciel PR OZZL.

SPRAWDŹ TAKŻE: KRYZYS w KFC! Wpadka czy żart, za który ktoś STRACI PRACĘ?!

Źródło: Rzeczpospolita