Getin noble bank

i

Autor: East News Getin noble bank

Upadek banku

Likwidacja Getin Noble Bank. Jak logować się do konta w banku? Ekspert wyjaśnia

2022-10-03 9:26

- Warunki świadczenia produktów już istniejących nie zmieniają się - poinformował PAP rzecznik BFG Filip Dutkowski pytany, czy oprocentowanie dotychczasowych depozytów Getin Noble Banku zmieni się. - Jeśli chodzi o nową ofertę, to decyzje będzie podejmował zarząd nowego banku - dodał Dutkowski. Ekonomista mBanku tłumaczy w rozmowie z Super Biznesem, co likwidacja Getin Noble Banku oznacza dla klientów banku.

Działania po upadłości Getin Noble Bank

W piątek Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował, że rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, a jego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych. Bank pomostowy, do którego zostanie przeniesiona działalność Getin Noble Banku, będzie docelowo działał pod nazwą VeloBank S.A. BFG podkreśliło w komunikacie, że dla klientów Getin Noble Banku nic się nie zmienia. Wszyscy klienci są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mają nieprzerwany dostęp do wszystkich swoich środków pieniężnych. Rzecznik BFG pytany, czy oprocentowanie dotychczasowych depozytów Getin Noble Banku również pozostanie bez zmian, poinformował, że warunki świadczenia produktów już istniejących nie zmieniają się. "Jeśli chodzi o nową ofertę, to decyzje będzie podejmował zarząd nowego banku" - dodał.

Czytaj także: KNF nałożyła gigantyczną karę na Leszka Czarneckiego! Kim jest miliarder, który stracił dwa banki?

Podczas piątkowej konferencji prasowej prezes BFG Piotr Tomaszewski podkreślił, że "z całą pewnością nowy bank będzie oferował oprocentowanie na poziomie sektora". Pytany, ilu klientów ma Getin Noble Bank, Tomaszewski oszacował, że aktywnych kont osobistych jest ok. 300 tys., przy czym wielu klientów jest związanych z GNB tylko depozytami, "ponieważ bank dbając o swoją płynność zmuszony był oferować wyższe stawki depozytowe" niż inne banki.

Czy pieniądze klientów Getin Noble Bank są bezpieczne? Ekspert wyjaśnia

BFG zapewnia, że wszyscy klienci GNB są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mają nieprzerwany dostęp do wszystkich swoich środków pieniężnych. "Dotyczy to wszystkich osób i podmiotów, które na dzień 30 września 2022 r. są klientami Getin Noble Banku SA, w tym klientów firmowych, z sektora publicznego, a także klientów bankowości osobistej i private banking" - wyjaśniono. Potwierdza to w rozmowie z Super Biznesem Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku. - Z punktu widzenia klientów sytuacja nie stanowi absolutnie żadnego ryzyka - mówi Balcerowski i dodaje, że dotyczy to również klientów posiadających środki przewyższające równowartość 100 tys. euro.

Czytaj także: Getin Noble Bank z przymusową restrukturyzacją. Czy pieniądze klientów będą bezpieczne? BFG informuje

- Procedura resolution ma właśnie zapobiegać niekontrolowanej upadłości banku, stąd ruch BFG. Krok ten pozwoli także ograniczyć koszty całego procesu, które obecnie określone są na kwotę przekraczające 10 mld zł. W przypadku ewentualnej upadłości, BFG musiałby wypłacić środki gwarantowane (do równowartości 100 tys. EUR), co byłoby kwotą ponad trzykrotnie wyższą. Procedura resolution chroni zatem deponentów, także tych nieobjętych systemem depozytów gwarantowanych - tłumaczy w rozmowie z Super Biznesem Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku.

Sonda
Czy korzystasz z aplikacji bankowych?
Forum w Karpaczu 2022: Aleksandra Wilk
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze