Emmanuel Macron

i

Autor: AP Emmanuel Macron pozostanie na stanowisku prezydenta Francji na następne pięć lat

Emmanuel Macron wygrywa wybory. Jaki ma majątek i ile zarabia prezydent Francji?

2022-04-25 14:12

Emmanuel Macron został zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji. Polityk przemówił w Paryżu. - Jestem prezydentem wszystkich Francuzów i Francuzek - powiedział w pierwszym wystąpieniu po wygranych wyborach. Prezydent Andrzej Duda złożył gratulacje na Twitterze. "Serdecznie gratuluję Emmanuelowi Macronowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich i reelekcji. W ostatnich miesiącach spotykaliśmy się wielokrotnie i bardzo cieszę się, że będziemy mogli kontynuować dialog polsko-francuski" – napisała głowa państwa. Emmanuel Macron pozostanie na stanowisku prezydenta Francji na następne pięć lat. Ile zarabia prezydent Francji?

Emmanuel Macron i jego majątek. Sporo jest w rękach żony

Prezydent Francji wśród dwunastu kandydatów zajął ósme miejsce pod względem wielkości majątku, jak deklaruje, jego aktywa i oszczędności są warte ok. 550 tys. euro (ok. 2,55 mln zł według kursu na 08.04.2022). Jego główna rywalka Marine Le Pen ma majątek szacowany na 1,2 mln euro (ok. 5,57 mln zł), a cieszący się sporym poparciem repatriant z Algierii Éric Zemmour zadeklarował majątek wysokości 4,2 mln euro (ok. 19,48 mln zł). 

Jednak pół miliona Emmanuela Macrona to tylko teoria, bo w praktyce spory majątek ma jego żona. Choć sam prezydent Francji nie ma żadnej nieruchomości, to jego żona Brigitte posiada willę w Le Touquet, na której remont Macronowie zaciągnęli kredyt w 2011 roku (na 350 tys. euro). Para ma na wspólnym rachunku oszczędności wysokości 166 685 euro.

Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja

Sam Emmanuel Macron ma kilka kont oszczędnościowych, na których łącznie przechowuje 300 tys. euro. Do tego dochodzi polisa ubezpieczeniowa z 2011 roku wartości 113 412 euro oraz aktywa w banku inwestycyjnym Rothschild&Co oraz Credit Mutuel o wartości 63 655 euro i papiery wartościowe warte 6637 euro. Prezydent Francji ma również zbywalne papiery wartościowe nienotowane na giełdzie o wartości 22 785 zł. Choć łącznie majątek Emmanuela Macrona wyceniany był na 675 tys. euro, to trzeba odliczyć zadłużenie wysokości 127 tys. euro. 

Ile zarabia prezydent Francji?

Warto zaznaczyć, że Pałac Elizejski nie chce ujawniać zarobków prezydenta Francji. Jednak wiadomo, że od początku kadencji Emmanuel Macron zarobił 1,07 mln euro. Nie jest jednak jasne jaka część pieniędzy pochodzi z jego prywatnych inwestycji, a jaka z pensji prezydenckiej.

Sonda
Jak oceniasz stosunek Emmanuela Macrona do Rosji i Władimira Putina?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze