Pieniądze/banknoty/banki/finanse

i

Autor: SHUTTERSTOCK Spowolnienie gospodarcze przy wysokiej inflacji może okazać się pułapką

[KURSY WALUT 8.04] Złoty stabilny. Na rynku bez dużych zmian wobec franka i euro

2022-04-08 8:12

Kurs złotego w piątek rano pozostawał bez zmian. Ok. godz. 7.15 euro kosztowało 4,63 zł, czyli tyle samo, ile podczas wieczornego handlu w czwartek. Kwotowania polskiej waluty wobec franka szwajcarskiego również są na poziomach z czwartku wieczorem. Złoty podczas handlu w piątek rano nie notuje zmian wobec czwartkowych kwotowań euro. Za europejską walutę po godz. 7.15 trzeba było zapłacić 4,63 zł – tyle samo co w czwartek ok. godz. 19.30.

[KURSYWALUT 8.04]

 Euro kosztuje 4,63 2 złotego, dolar 4,27 złotego, frank 4,56 złotego, zaś funt 5,57 złotego. Stopy procentowe w Polsce będą jeszcze wyższe – takie przesłanie biło z konferencji prezesa Glapińskiego po tym, jak dzień wcześniej Rada podniosła stopę referencyjną do 4,5 proc. Podwyżki wpływają stabilizująco na kurs złotego, choć dolar jest coraz droższy. Po tym jak Rada zaskoczyła część rynku podwyżką o cały punkt procentowy (do tej pory stopa referencyjna wynosiła 3,5 proc.) część rynku spodziewała się, że być może ogłoszona (lub chociaż zasugerowana) zostanie przerwa w cyklu zacieśnienia. Nic takiego jednak się nie wydarzyło. 

Wobec oczekiwanego dalszego wzrostu inflacji w drugim kwartale podstawowym scenariuszem jest kontynuacja podwyżek, choć zapewne w wolniejszym tempie. Na pocieszenie prezes dodał, że pod koniec 2023 roku stopy mogą być już obniżane i tu się zgadzam, bo w przeciwieństwie do oficjalnej narracji NBP oczekuję spowolnienia gospodarczego, które pozwoli jednocześnie obniżyć inflację. Konferencja nie miała znaczącego wpływu na rynek złotego. Nasza waluta pozostaje stabilna wobec euro, choć traci wobec umacniającego się dolara.

Czytaj także: Mimo obniżonego VAT inflacja nie zwolniła. Zerowy VAT na żywność pozostanie z nami na dłużej

Kurs EUR/USD jest już blisko minimów sprzed miesiąca, kiedy rynek ogarnięty był paniką (wywołaną agresją wobec Ukrainy). To efekt oczekiwań na silne zaostrzenie polityki przez Fed, wzmacniany danymi, choćby takimi jak liczba wniosków o zasiłek najniższa od 1968 roku.

Sonda
Dodatek osłonowy to dobry pomysł na walkę z inflacją?
Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja

Piątkowy kalendarz jest dość spokojny. Główną pozycją są dane z rynku pracy w Kanadzie, na kilka dni przed decyzją banku centralnego. Rynek spodziewa się, że w przyszłym tygodniu podniesie on stopy procentowe z 0,5 do 1%, torując w pewien sposób drogę Fed dla podobnego ruchu. O 8:45 euro kosztuje 4,6392 złotego, dolar 4,2717 złotego, frank 4,5679 złotego, zaś funt 5,5720 złotego.

AUTOR: dr Przemysław Kwiecień CFA główny ekonomista XTB

Najnowsze