Adam Glapiński

i

Autor: Artur Hojny/SUPER EXPRESS Adam Glapiński

Inflacja szaleje. Niepokojące słowa prezesa NBP. Adam Glapiński nie ma złudzeń!

2022-01-05 15:33

Inflacja 2022 będzie wysoka. Prezes NBP zdradził, jak w 2022 roku będą kształtowały się ceny i raty kredytów. Niestety, nie ma najlepszych wieści dla Polaków. Ale jak zapewnia, decyzje dotyczące stóp procentowych mają zapobiegać nagłemu wzrostowi bezrobocia i krachowi gospodarczemu. Wiadomo, kiedy możemy spodziewać się najwyższej inflacji w 2022 roku. Zobacz, jak będą kształtować się ceny w 2022 roku. Adam Glapiński przedstawia plan dotyczący inflacji i sytuacji gospodarczej Polski. - Sytuacja Polski jest relatywnie dobra pod względem gospodarczym - twierdzi Glapiński. Ale jakim kosztem?

Inflacja 2022. Prognozy i przewidywania NBP

Inflacja szaleje w Polsce i pożera oszczędności, ale i na świecie jest podobnie. A jak będzie wyglądała sytuacja gospodarcza w Polsce w 2022 roku? Czy inflacja pożre nasze oszczędności, a na zakupach zostawimy krocie? Czy będzie ludzi stać na spłacanie rat kredytów? Takie pytania zadaje sobie wiele osób. Odpowiadał na nie prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas środowej (5 stycznia) konferencji prasowej.

- Głównym elementem naszego życia gospodarczego była niepewność – powiedział Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego podczas konferencji prasowej. Tłumaczył, dlaczego tak późno zdecydowano się na podwyżkę stóp procentowych w Polsce. Zdaniem prezesa NBP, było ryzyko, że przedwczesne wprowadzanie podwyżki stóp procentowych może sprawić, że wzrośnie bezrobocie i będzie załamanie gospodarcze.

Dlatego też NBP wstrzymywało się z tą decyzją przez dłuższy czas. Teraz Rada Polityki Pieniężnej systematycznie stopy procentowe podnosi, co ma zastopować inflację popytową, która może wniknąć w tym roku. Glapiński podkreślał, że trudno błyskawicznie reagować na sytuację gospodarczą i przewidzieć, co się wydarzy.

Tańczące z promocjami 03.01.2022

Inflacja 2022. Adam Glapiński: Przewidywania obarczone są niepewnością

- Czy jesteśmy w stanie przewidzieć, czy nie przyjdzie gorsza odmiana wirusa? Nie bierzemy tego pod uwagę w przewidywaniach. Bierzemy pod uwagę to, co mamy, te parametry, które teraz mamy. Te przewidywania, które prezentujemy, obciążone są właśnie niepewnością. Te przewidywania sprawdzają się w normalnych czasach, a nie kiedy wszystko staje do góry nogami. Ale takie przewidywania robimy i będziemy je prezentować – podkreślał Adam Glapiński, prezes NBP.

Zatem jakie są przewidywania NBP na 2022 rok? - W pierwszym kwartale tego roku inflacja częściowo zmaleje dzięki Tarczy Antyinflacyjnej, a w drugim kwartale ta inflacja wzrośnie, by osiągnąć maksimum powyżej 8 proc. w czerwcu 2022 roku. Tak to mniej więcej będzie wyglądało. A po czerwcu inflacja będzie maleć. Nie mniej jednak w tym roku inflacja będzie znacząco ponad celem inflacyjnym, który wynosi 2,5 proc. - przewiduje i zapowiada Adam Glapiński.

Sonda
Dodatek osłonowy to dobry pomysł na walkę z inflacją?

Za to jest szansa, że na razie wyhamuje podnoszenie stóp procentowych, bo zbyt częste podnoszenie stóp może spowodować wyhamowanie inwestycyjne wskutek tego, że ludzie po prostu nie będą brać kredytów, a bez nich - jak wiadomo - o większych wydatkach i inwestycjach nie ma mowy. Ale prezes NBP nie mówi, że podwyżek stóp nie będzie w ogóle, oczywiście mogą być, ale NBP zakłada podwyżkę stóp procentowych do maksymalnego poziomu 3-4 proc.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze