Vladimir Putin

i

Autor: AP Photo/Alexander Zemlianichenko Vladimir Putin

Kryzys gazowy

Maksymalna cena gazu. Bruksela skutecznie uderza w Putina. Morawiecki komentuje

2022-12-19 18:02

Ministrowie ds. energii i klimatu krajów Unii Europejskiej uzgodnili w Brukseli górną granicę ceny na gaz - poinformował w poniedziałek na Twitterze rzecznik prezydencji czeskiej w UE. Ma to zaradzić zbyt wysokim cenom energii w UE. Tę decyzję skomentował premier Mateusz Morawiecki.

"Porozumienie ws. maksymalnej ceny gazu w wysokości 180 euro za MWh oznacza koniec możliwości manipulacji rynkiem przez Rosję i Gazprom" - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Porozumienie ws. maksymalnej ceny gazu

W poniedziałek na Twitterze rzecznik prezydencji czeskiej w UE poinformował, że ministrowie ds. energii i klimatu krajów Unii Europejskiej uzgodnili w Brukseli górną granicę ceny na gaz.

"Mamy porozumienie w sprawie maksymalnej ceny gazu – wyniesie ona 180 euro za megawatogodzinę" - podkreślił na Facebooku szef polskiego rządu.

Jak dodał, podczas ostatnich spotkań w Brukseli "naszej większościowej koalicji udało się przełamać opór głównie Niemiec". "To oznacza koniec możliwości manipulacji rynkiem przez Rosję i jej spółkę Gazprom" - podsumował Mateusz Morawiecki.

Anna Moskwa o polskich apelach ws. stabilizacji cen gazu

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa przypomniała na Twitterze, że Polska od kilku miesięcy apelowała o skuteczny mechanizm stabilizujący ceny gazu na rynku europejskim.

Według źródeł PAP mechanizm zostałby uruchomiony, gdyby referencyjne ceny gazu wzrosły do 180 euro za megawatogodzinę (cena w ramach hubu gazowego Dutch Title Transfer Facility).

Limit będzie mógł zostać uruchomiony od 15 lutego i początkowo nie będzie miał zastosowania do transakcji pozagiełdowych. 

Sonda
Czy ceny gazu powinny być stałe?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek

Nie masz pewności, czy Polska potrzebuje ATOMU?

Posłuchaj tych argumentów.

Listen on Spreaker.
Najnowsze