Ceny choinek w Toruniu. Gdzie najlepiej kupić drzewko świąteczne? Leśnicy mają ciekawe oferty

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Ceny choinek w Toruniu. Gdzie najlepiej kupić drzewko świąteczne? Leśnicy mają ciekawe oferty

Boże Narodzenie 2022

Mandat za źle przewożoną choinkę. Zobacz, jak surową karę można dostać

2022-12-14 7:29

Tym, którzy wybierają się po świąteczne drzewko, policjanci przypominają, że przepisy ruchu drogowego wymagają, aby choinka nie przemieszczała się, nie utrudniała kierowania pojazdem, nie ograniczała widoczności, nie zasłaniała świateł i tablic rejestracyjnych. Jeśli nie przestrzegasz tych zasad, to grozi wysoka kara. Zobacz, jakiej wysokości mandat można dostać za niewłaściwe przewożenie choinki.

Jak przewieźć choinkę?

Polacy ruszyli po choinki. Jak przewozić choinkę, by nie dostać mandatu? "Przepisy ruchu drogowego wymagają od nas, aby przewożony ładunek był zabezpieczony przed przemieszczaniem się i nie utrudniał kierowania pojazdem, nie ograniczał widoczności drogi. Dlatego na przykład powinniśmy unikać transportu choinki na miejscu przedniego pasażera, bo mogłoby to wpływać na możliwość obserwacji drogi" - radzi policja. Możemy natomiast wykorzystać przestrzeń bagażnika, czy nawet rozłożyć tylne siedzenia. Powinniśmy jednak unikać sytuacji, w której podczas transportu mamy otwarty bagażnik – do kabiny będą dostawać się spaliny, które mogą wpływać na motorykę kierującego.

Kolejną możliwością, o ile nasz pojazd posiada belki bagażnika dachowego, jest transport choinki na dachu. "Zaleca się korzystanie z siatki nałożonej na drzewko, aby uniknąć wypadania fragmentów iglaka na drogę. Choinkę powinniśmy zamocować pniem do przodu, zgodnie z kierunkiem jazdy, dzięki temu drzewko będzie mniej podatne na działanie wiatru" - radzą policjanci.

 Mandat za źle transportowaną choinkę

Funkcjonariusze przypominają też, że zgodnie z przepisami ładunek transportowany na dachu może sięgać maksymalnie do 0,5 m od przedniej płaszczyzny pojazdu i 1,5 m od siedziska kierowcy, do 4 m wysokości, a także 2,55 m szerokości oraz do 2 m od tylnej płaszczyzny. Jeżeli drzewko wystaje na odległość większą niż 50 cm od tylnej płaszczyzny pojazdu, należy choinkę oznaczyć czerwoną chorągiewką.

Policja ostrzega, że jeśli nieprawidłowo zabezpieczymy choinkę na dachu pojazdu, może być na nas nałożony mandat w kwocie nawet do 500 zł. W przypadku, gdy będzie zasłaniać światła pojazdu – mandat wyniesie 200 zł, a gdy zasłoni tablice rejestracyjne – 100 zł. Za nieprawidłowe przewożenie ładunku, przepisy nie przewidują punktów karnych.

Sonda
W tym roku kupisz sztuczną czy żywą choinkę?
Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek

Jak w święta BEZPIECZNIE dotrzeć do celu?

Posłuchaj porad nie tylko dla początkujących kierowców!

Listen to "Jak przygotować samochód na zimę i jak bezpiecznie dojechać na święta?" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze