KRUS

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Emerytury w Polsce

Masz świadczenie z KRUS? Od 1 stycznia 2024 r. weszły zmiany

2024-01-05 6:37

Od 1 stycznia 2024 r. weszły w życie zmiany dla osób pobierających świadczenia z KRUS. Pojawiły się nowe regulacje dla osób podlegających ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w KRUS w związku z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Obejmują też osoby pobierające zasiłek dla opiekuna, za które składki do KRUS opłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Zmiany w KRUS

Wraz z początkiem 2024 roku zaczynają obowiązywać bardzo ważne zmiany w KRUS. Od 1 stycznia 2024 r., rolnicy oraz domownicy ubiegający się po raz pierwszy o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna nie są zobowiązani do zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym. Po przyznaniu im jednego z tych świadczeń, będą one nadal podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie: ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu. Ale jest tutaj jeden haczyk, mianowicie sami będą opłacać składki z tytułu tego ubezpieczenia do KRUS. 

Jak to funkcjonowało dotychczas? Według poprzednich zasad, osoby pobierające świadczenia dla opiekunów musiały zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej (pracy w gospodarstwie rolnym – w przypadku domowników) i podlegały w KRUS wyłącznie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu na wniosek, za które składki na to ubezpieczenie opłacał wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Obowiązuje jednak zasada praw nabytych.

Osoby, które nabyły do 31 grudnia 2023 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, mogą zachować prawo do wymienionych świadczeń na dotychczasowych warunkach. Jednakże do kontynuowania ubezpieczenia w KRUS, osoby te nadal nie mogą podejmować zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w tym prowadzenia działalności rolniczej. Pozostaną one w ubezpieczeniu w KRUS na wniosek, a składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe będzie opłacał za nie wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

QUIZ PRL. „Choinko, choinko zielona”, czyli szkolne zabawy choinkowe w PRL. Łza się kręci w oku
Pytanie 1 z 10
Salę gimnastyczną lub klasę lekcyjną po szkolnej zabawie:
Zabawy świąteczne w PRL
Pieniądze to nie wszystko Paweł Wojciechowski
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze