mBank

i

Autor: SHUTTERSTOCK mBank

Klienci mBanku unikną wzrostu rat kredytów? Bank wysłał specjalne pisma

2022-01-14 13:26

Większość kredytów hipotecznych w Polsce ma zmienne oprocentowanie. W obliczu ostatnich podwyżek stóp procentowych, wielu Polakom wzrosły miesięczne raty. Jak poinformował Krzysztof Olszewski, rzecznik mBanku klienci spłacający hipoteki w polskich złotych, zaoferowano możliwość przejścia na kredyt ze stałą stopą procentową.

mBank oferuje kredyty hipoteczne ze stałą stopą

Kredyty ze stałą stopą procentową zostały wprowadzone przez bank w lipcu 2021 roku. W grudniu zaczęto wysyłać do klientów spersonalizowane maile, że mają możliwość zmiany warunków swojego kredytu. Co więcej, klienci otrzymują konkretne warunki i wyliczenia, jak zmienią się ich raty, jeśli zabezpieczą się stałą stopą kredytu. Z reguły stały stopy są wyższe, jednak usuwają ryzyko związane z podwyżką stóp procentowych NBP.

Kredyt hipoteczny, a historia w BIK

Stała rata kredytu hipotecznego wymuszona przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła rekomendację, żeby banki oferowały kredyty hipoteczne nie tylko ze zmiennym, ale także ze stałym oprocentowaniem. Zalecono również, aby klienci otrzymali możliwość przejścia na bardziej stabilną ofertę, ze stałą stopą. mBank wysyłając maile klientom przypomina o ryzyku związanym ze zmienną stopą procentową. 

Wysokość oprocentowania zmiennego zależy od stałej marży banku i wskaźnika WIBOR, który jest uzależniony od decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Tak też ostatnie decyzje RPP doprowadziły do podwyżki wskaźnika do 2,74 proc., gdy we wrześniu wynosił jeszcze 0,2 proc. co przełożyło się o wzrost rat o 15 proc. względem czasów przed pandemią.

Sonda
Czy jesteś zobowiązany kredytem hipotecznym?
Najnowsze