Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe to usługa, z której mogą korzystać osoby rozliczające się z fiskusem za pomocą PIT-37 i PIT-38. Po raz pierwszy Ministerstwo Finansów uruchomiło ją w ubiegłym roku. W tym roku ruszyła 18 marca.
"Ministerstwo Finansów informuje, że usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego [PFR] PIT-37 i [PFR] PIT-38 za rok 2015, przygotowana przez Ministerstwo Finansów, udostępniona jest wyłącznie na stronie Portalu Podatkowego (www.portalpodatkowy.mf.gov.pl, ppuslugi.mf.gov.pl)" – czytamy w komunikacie umieszczonym na oficjalnej stronie internetowej resortu.
Okazuje się, że pojawiły się firmy, które na swoich stronach oferują usługi, które nazwywają "usługą wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego".
Zobacz także: Kto i kiedy może odliczyć ulgę internetową? [WIDEO]
Resort podkreśla, że osoby korzystające z nich robią to na własne ryzyko. "Ministerstwo Finansów nie bierze żadnej odpowiedzialności za błędy wynikające z użycia takich usług, ani za ochronę przekazywanych w nich danych" – czytamy.
Usługa Wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return) polega na udostępnieniu podatnikom propozycji rozliczenia rocznego – w tym roku jest to PIT-37 i PIT-38 za rok 2015.
Wstępnie wypełnione zeznanie w 2016 r. [PFR] PIT-37 adresowane jest do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które zobowiązane są do rozliczenia rocznego za 2015 r. na formularzu PIT-37. Usługa dostępna jest zarówno dla podatników rozliczających się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem. Istnieje także możliwość rozliczenia jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.
Czytaj również: 1 procent: do kogo trafią nasze pieniądze i kto dostanie najwięcej
Natomiast Wstępnie wypełnione zeznanie [PFR] PIT-38 za rok 2015 skierowane jest do osób fizycznych, które w roku 2015 r. uzyskały przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze sprzedaży akcji).
Aby pobrać i wysłać zeznanie podatkowe należy przygotować następujące dane:
- identyfikator podatkowy – PESEL/NIP,
- imię i nazwisko,
- datę urodzenia,
- kwotę przychodu za 2015 r. niezbędną do pobrania PFR (dla [PFR] PIT-37 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A; dla [PFR] PIT-38 - sumę przychodów z posiadanych informacji PIT-8C),
- kwotę przychodu za 2014 r. – niezbędną do podpisania zeznania.
- adres e-mail – na który dostaniemy "kod autoryzujący" pozwalający na odszukanie zeznania w systemie i pobranie UPO.
Może Cię zainteresować: Jak wyliczyć koszty uzyskania przychodu? [WIDEO]
Potwierdzeniem złożenia rozliczenia rocznego PIT-37, PIT-38 jest wyłącznie Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi dowód poprawnego złożenia zeznania w formie elektronicznej.
Wprowadzenie usługi PFR nie oznacza oczywiście, że Ministerstwo Finansowów wycofuje się z dotychczasowego systemu rozliczeń przez internet – za pomocą systemu e-Deklaracje.
Źródło: Ministerstwo Finansów, oprac. MK