rządowe wsparcie dla firm energochłonnych

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. _Alicja_

Pomoc dla firm

Miliardy złotych wsparcia dla przedsiębiorców. Rząd przyjął projekt ustawy

2022-09-20 18:20

Na pomoc dla firm energochłonnych, które ponoszą dodatkowe koszty w związku z nagłymi wzrostami cen energii elektrycznej i gazu, rząd przeznaczy łącznie 17,4 mld zł do 2024 r. We wtorek, 20.09 Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców.

Rządowy program wsparcia przedsiębiorców

Rząd przyjął projekt o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024, który "wprowadza możliwość udzielenia wsparcia finansowego określonym grupom przedsiębiorców w oparciu o programy rządowe". Rząd będzie chciał udzielić przedsiębiorcom pomocy publicznej w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego w latach 2022–2024 o łącznej wartości 17,4 mld zł, z czego w jeszcze w tym roku ponad 5 mld zł. W 2023 r. w ramach wsparcia przewidziano ponad 8,2 mld zł, a w 2024 r. – ponad 4,1 mld zł - podała KPRM.

Zobacz też: Polacy wskazali winnych kryzysu energetycznego [TYLKO U NAS]

Jak wskazała Kancelaria, projekt ustawy określa zasady udzielania takiej pomocy. Wsparcie będzie przeznaczone dla przedsiębiorców, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów. Przypomniała, że na Towarowej Giełdzie Energii średnia cena gazu ziemnego w sierpniu 2022 r. wyniosła 1104,63 zł/MWh i była o 420 proc. wyższa niż rok wcześniej. Energia elektryczna kosztowała w tym samym miesiącu 1390,76 zł/MWh, czyli o 263 proc. więcej niż rok wcześniej.

Pieniądze to nie wszystko Karpacz BGK

Pomoc dla przedsiębiorców w związku ze wzrostem cen

Według KPRM, określone zostaną zasady udzielania przedsiębiorcom pomocy publicznej w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego w latach 2022–2024. Rada Ministrów będzie mogła przyjmować programy rządowe dotyczące udzielania takiej pomocy przedsiębiorcom. Jak podano, wsparcie będzie przeznaczone dla firm, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów prowadzenia tej działalności. Pomoc ma przede wszystkim służyć zapewnieniu płynności i dostępu do finansowania dla przedsiębiorstw zmagających się z wyzwaniami obecnego kryzysu, przy jednoczesnym zachowaniu warunków działania na jednolitym rynku Unii Europejskiej - wyjaśniono.

Sonda
Jak przygotowujesz się do kryzysu energetycznego?
Najnowsze