Inflacja wyższa niż podwyżki emerytur

Szokująco niska waloryzacja emerytur! Emeryci stracą pieniądze! Minister Maląg ujawnia

Dramat wszystkich emerytów w Polsce! W czasie szalejącej inflacji i wszechobecnej drożyzny waloryzacja rent i emerytur to jedna z możliwości złapania oddechu dla seniorów. Nie mamy jednak dobrych wiadomości. Nadchodząca waloryzacja emerytur nie pokryje nawet poziomu inflacji, co oznacza, że realnie seniorzy będę mieć mniej pieniędzy niż obecnie! Tak wynika ze słów minister rodziny Marleny Maląg, która pytana o waloryzację emerytur i rent powiedziała - biorąc pod uwagę obecne dane, waloryzacja rent i emerytur w 2023 r. będzie na poziomie ok. 10 proc., a może nawet wyższym. A poziom inflacji - która stale rośnie - to już 15,5 proc.!

Waloryzacja emerytur 2023 dużo niższa niż poziom inflacji

Przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur musi być na poziomie zbliżony do inflacji, aby seniorzy realnie nie stracili na "podwyżce" swoich emerytów. Formalnie doczekają się waloryzacji świadczeń, ale przez orgomną drożyznę w praktyce będzie ich stać na mniej. Innymi słowy, mając więcej pieniędzy w portfelu, mimo wszystko mniej za to kupią niż w tym roku i w poprzednich latach. Minister rodziny Marlena Maląg była pytana o wskaźnik waloryzacji emerytur 2023 w Telewizji Republika. Maląg zastrzegła, że należy poczekać na ostateczną decyzję dotyczącą waloryzacji do połowy lutego przyszłego roku. "I od marca jest waloryzacja rent i emerytur, ale zapewne ona będzie się na takim poziomie ok. 10 proc., a nawet może wyższym" - dodała. 

Byłaby to całkiem dobra wiadomość dla polskich emerytów, gdyby nie fakt, że już teraz poziom inflacji mierzonej przez Główny Urząd Statystyczny to 15,5 proc. i z każdym miesiącem rośnie coraz bardziej. Seniorzy drożyznę odczuwają jeszcze mocniej, bo żywność podrożała o kilkadziesiąt procent. Jeśli przyjemiemy, że waloryzacja emerytur 2023 faktycznie wyniesie 10 proc., to o ile wzrosną emerytury? 

Waloryzacja 2023. O ile wzrosną emerytury?

Emeryci z minimalnym świadczeniem wysokości 1388,44 zł brutto mogą liczyć na podwyżkę wysokości 133,84 zł, więc będą otrzymywać miesięcznie 1472,28 zł brutto. W przypadku seniorów ze średnim świadczeniem, czyli 2500 zł brutto, emerytura wzrośnie o zaledwie 250 zł, czyli aż do 2750 zł brutto.

Dokładne wyliczenia możecie sprawdzić w naszej galerii.

Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca

Jaki los czeka 13. emeryturę i 14. emeryturę w 2023 roku?

Minister Maląg ujawniła też plany dotyczące wypłat 13. i 14. emerytury w przyszłym roku. Szefowa resortu została zapytana wprost, czy w 2023 r. państwo będzie stać na finansowanie wypłat "trzynastek" i "czternastek" dla emerytów. Maląg stwierdziła, że świadczenia dla seniorów są niezagrożone. Zaznaczyła, że podobnie jest z transferami socjalnymi. "Natomiast oczywiście spowolnienie gospodarki na pewno nastąpi (...) na pewno tutaj cały czas będziemy kontrolować i wprowadzać takie mechanizmy, aby jak najłagodniej przez ten czas przejść" – zapewniła.

Sonda
Co by było lepsze: druga waloryzacja czy 14 -tka?
Listen to "Polacy bez emerytur? Czy PPK to porażka rządzących?" on Spreaker.
Najnowsze