ZUS mówi prawdę o emeryturach

ZUS udostępnił informacje o stanie konta emerytalnego. Jak to sprawdzić? Pokazujemy krok po kroku [GALERIA]

2022-07-21 15:35

ZUS zakończył już generowanie i udostępnianie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) za 2021 rok. Teraz w prosty sposób będzie można sprawdzić, ile wyniesie przyszła emerytura. Wystarczy zalogować się do internetowej Platformy Usług Elektrycznych (PUE). Platforma jest dostępna dla każdego pracującego i odwzorowuje stan naszych składek na koncie emerytalnym na koniec 2021 r. - informuje ZUS.

Ile wyniesie przyszła emerytura? ZUS ujawnia

W informacji klient znajdzie wykaz składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące. Dodatkowo ubezpieczeni, którzy w 2021 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU przedstawioną mają symulację hipotetycznej emerytury w rożnych wariantach w zależności od tego czy będą bądź nie kontynuować pracę. Co ważne na koncie możemy również skontrolować czy pracodawca rzetelnie odprowadza składki.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

- Znajdują się tam dwa warianty wyliczeń przyszłej emerytury. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i nie powiększamy naszego konta o nowe składki. Trzeba jednak pamiętać, że wyliczona emerytura to tylko pewna hipoteza, która nie uwzględnia przyszłych waloryzacji składek oraz możliwej zmiany pracy i tym samym zmiany wysokości płaconych składek. Hipoteza daje pewien obraz, który każdy klient zmienia podczas swojej kariery zawodowej - wyjaśnia Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Jak dodaje rzeczniczka, ZUS wygenerował również „informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”. Złożenie tego raportu pozwala płatnikowi na skrócenie przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Informacja została przygotowana tylko dla osób, za które płatnik składek złożył raport informacyjny w 2020 roku. 

Coroczną informację o Stanie Konta Ubezpieczonego, czyli IOSKU, Zakład  udostępnia już po przeprowadzeniu w czerwcu rocznej waloryzacji składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie.

Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany