Inflacja podwyzszy waloryzacje.jpg

i

Autor: Autor: SE Emerycie sprawdź, ile zyskasz

Co z emeryturami przy 15,6 proc. inflacji? Obliczamy świadczenia emerytalne po waloryzacji 2023 [TABELA]

2022-07-01 15:16

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunki o inflacji za czerwiec. Wskaźnik wzrostu cen wyniósł w poprzednim miesiącu 15,6 proc. w skali rok do roku. Powodem wzrostu inflacji w minionym miesiącu były głównie szybko drożejące paliwa. Co to oznacza dla emerytur i rencistów? O ile wzrosną świadczenia po waloryzacji 2023 r?

Na co mogą liczyć emeryci i renciści w obliczu inflacji sięgającej 15,6 proc? Nadzieja w waloryzacji emerytur

Tak źle nie było od 25 lat! Ostatni raz równie wysoka inflacja była w marcu 1997 roku (wtedy wynosiła 16,6 proc.). I tak mamy szalejącą inflację, rosnące ceny, a skromne świadczenia emerytów pozwalają na coraz mniejsze zakupy. Seniorzy pocieszenie znajdą m.in. w czternastej emeryturze. Dodatkowe roczne świadczenie będzie przyznawane w wysokości najniższej emerytury, która w tym roku wynosi 1334,88 zł, czyli 1217,98 zł na rękę.

Ale to nie jedyne świadczenie na jakie mogą liczyć. Po waloryzacji na kontach seniorów pojawi się więcej pieniędzy. Biorąc pod uwagę, że inflacja wyniosła 15,6 proc., a wzrost płac podanych przez Główny Urząd Statystyczny – 13,2 proc. wskaźnik waloryzacji wyniósł 18,3 proc. Co to oznacza dla emerytów i rencistów?

Kongres 590 - Paweł Majewski, prezes ENEA | Pieniądze To Nie Wszystko Extra

Waloryzacja emerytur - emerytura brutto po waloryzacji

Seniorzy otrzymujący najniższą emeryturę w wysokości 1338,44 zł mogą liczyć na zysk nawet ponad dwustu złotych. Ci emeryci otrzymujący świadczenie w wysokości 1900 zł po waloryzacji zobaczą ponad 300 zł zysku. Seniorzy pobierający 2600 zł emerytury będą mogli liczyć na 476 zł zysku. Kiedy natomiast inflacja spadnie? Analitycy spodziewają się, że do końca roku będziemy mieli do czynienia z dwucyfrową inflacją.

Prezes NBP Adam Glapiński sugerował, że wskaźnik na początku 2023 roku może spaść do 6 proc. W celu ograniczenia inflacji Rada Polityki Pieniężnej już dziewięć razy podnosiła stopy procentowe.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze