Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Najwyższa emerytura w Polsce. ZUS ujawniła szokującą prawdę

2022-07-11 16:28

Średnia emerytura w Polsce wynosi ok. 2700 zł, ale są emeryci, którzy mogą liczyć na dużo wyższe świadczenia. Najbogatszy emeryt w Polsce dostaje pensje, o której może marzyć wielu prezesów. O jakiej kwocie mówimy? Podczas rozmowy z "Super Biznesem" prezes ZUS Gertruda Uścińska ujawniła ile wynosi najwyższa emerytura wypłacana przez zakład.

Ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce?

Gościem programu „Pieniądze to nie wszystko” Super Biznesu była Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  Jak powiedziała w trakcie rozmowy, obecnie średnia emerytura w Polsce wynosi 2700 zł a ponad milion emerytów wciąż pracuje. Nie wszyscy seniorzy są jednak skazani na niskie świadczenia. Prezes ZUS zdradziła ile wynosi najwyższa w Polsce emerytura.

To około 30 tys. zł. Taką emeryturę ma pan, który pracował prawie 61 lat w przemyśle górniczym i przeszedł na emeryturę w wieku 80 lat. Jest też pani, która ma ponad 20 tys. emerytury i ponad 57 lat przepracowała w bankowości i przeszła na emeryturę po ukończeniu 80 lat - powiedziała.

Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska

Co z groszowymi emeryturami?

W rozmowie prezes ZUS odniosła się także do drugiego bieguna, czyli emerytur groszowych. Jak oceniła niskie emerytury, w tym groszowe, "wynikają z przyjęcia 1 stycznia 1999 roku bardzo liberalnego założenia, że jedna składka i wiek emerytalny otwierają prawo do emerytury".

- To utopijne założenie. Już 360 tys. osób pobiera emerytury niższe od minimalnej. W tym przybywa emerytur do 10 zł. Pomysły na zmianę tego mamy. Konwencja 102 mówi, że prawo do emerytury powinno się pobierać przy stażu co najmniej 15 lat opłacania składek. W krajach Unii Europejskiej trzeba zgromadzić jakiś kapitał albo mieć 10-15 lat stażu pracy, żeby w ogóle nabyć prawo do emerytury. My takie propozycje zgłaszaliśmy w ramach przeglądu emerytalnego w 2016 roku, podając m.in.. że mogłoby to być 5,10 czy 15 lat stażu pracy, by w ogóle mieć prawo do świadczenia - stwierdziła.

Poza podniesieniem okresu składkowego prezes ZUS proponuje zwaloryzowany zwrot składek, który stosuje się w innych krajach. Takie rozwiązanie zapewnia prawo do korzystania z prawa do opieki zdrowotnej.

Sonda
Jesteś zadowolony ze swojej emerytury?

Inflacja nie odpuszcza! Na jakim poziomie się zatrzyma?

Włącz podcast i poznaj prognozy!

Listen to "Tak źle było ostatnio w 1997 r. Co dalej z inflacją?" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze