Młodym przedsiębiorcom polecam kredyt z gwarancją de minimis

2013-12-17 3:00

Bez gwarancji de minimis nie moglibyśmy sobie pozwolić na kredyt - mówi Agnieszka Muller, prezes firmy Agmabud Sp. z o.o. z Michałowic

- Czy Bank Spółdzielczy w Sochaczewie ma wielu klientów, którzy pragną otworzyć własną firmę lub prowadzą ją od niedawna?

- Osoby, które do nas trafiają, zazwyczaj mają już pomysł na biznes. Poszukują tylko stabilnego, rzetelnego partnera, który pomoże im rozpocząć lub rozwinąć działalność. W początkowej fazie działalności klienci naszego Banku często korzystają z własnych środków albo pomocy rodziny. Do banku zgłaszają się później.

- Dlaczego tak się dzieje?

- Sytuacja gospodarcza naszego kraju jest niestabilna. Młodzi przedsiębiorcy obawiają się zaciągać zobowiązania finansowe, rozpoczynając działalność gospodarczą.

- Przecież często zdarza się tak, że człowiek ma potencjał, ma dobry pomysł, ale brakuje mu gotówki. Czy rzeczywiście słusznie obawia się kredytu?

- Moim zdaniem niesłusznie. Przedsiębiorca nie powinien mieć żadnych zahamowań, by szukać w banku źródeł finansowania swoich pomysłów. Często skala projektu jest tak duża, że bez kredytu nie da się go rozwinąć. Okazuje się, że im klient jest lepiej przygotowany i wykształcony, tym mniej ma obaw przed kredytem i zaciąganiem zobowiązań.

J.W. Goethe powiedział kiedyś "Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię". I chyba w braku odwagi, a może raczej braku wiary w sukces należałoby poszukiwać głównego źródła obaw, jakie mają przedsiębiorcy.

- Może niechęć do kredytów wynika z barier, jakie banki stawiają przed młodymi przedsiębiorcami?

- Myślę, że wysokie bariery i niedostępność produktów kredytowych jest w pewnym stopniu mitem, przynajmniej w naszym Banku. Nie da się prowadzić skutecznej działalności na rynku usług finansowych, nie wychodząc jednocześnie naprzeciw klientowi. Oczywiście kredyty muszą być dobrze zabezpieczone, finansować przemyślane inwestycje. Ale od tego są w naszym Banku doradcy. Doskonale znają oni lokalny rynek, potrafią doradzić przedsiębiorcy w wielu kwestiach, wskazać potencjalne zagrożenia wynikające chociażby z niedoszacowania kosztów. W wielu sytuacjach ich wiedza i doświadczenie są nieocenione i to nie tylko dla Banku, ale także dla przedsiębiorcy. W naszym Banku jak i w innych bankach spółdzielczych najważniejszy jest klient. Indywidualnie rozmawiamy z każdym przedsiębiorcą. Przede wszystkim patrzymy, jak prowadzi działalność, czy też jak zamierza to robić. Wiek przedsiębiorcy czy staż jego firmy nie mają dla nas aż tak dużego znaczenia. Jeśli ocenimy projekt pozytywnie, realizujemy go.

- Czy Bank ma jakąś specjalną ofertę dla młodych przedsiębiorców?

- Staramy się uczestniczyć w programach, które za cel mają pomoc młodym biznesmenom. Z tą myślą przystąpiliśmy do porozumienia zawartego przez Bank Polskiej Spółdzielczości o wspieraniu udzielanych kredytów gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego de minimis.

- Co gwarancja de minimis daje przedsiębiorcy?

- W istotny sposób zwiększa wiarygodność klienta w oczach Banku, sprawia, że finansowanie jego projektów jest znacznie bezpieczniejsze. Pozwala młodym przedsiębiorcom, niezależnie od posiadanego kapitału, rozpocząć działanie na własny rachunek.

- Na czym to polega?

- Standardowa procedura kredytowa wymaga, by kredytobiorca posiadał zdolność kredytową, a kredyt był zabezpieczony. Tymczasem zdarza się, że klient nie ma zabezpieczeń osobistych czy rzeczowych. I w tym momencie pojawia się nowa możliwość - poręczenie de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego. Ma ono charakter dobrego zabezpieczenia. Jest udzielane do wysokości 60 procent kredytu.

- Na jaki cel można wziąć kredyt z gwarancją de minimis?

- Udzielamy kredytów obrotowych z gwarancją de minimis, a od niedawna istnieje możliwość poręczenia także kredytów inwestycyjnych.

- Jak klienci Banku radzą sobie w biznesie?

- Mamy szczęście do dobrych klientów. Wiedzą, czego chcą, mają dobre pomysły i realizują swoje projekty zgodnie z założeniami. Kredyty i odsetki spłacają w terminie. W naszym regionie przedsiębiorcy działają w różnych branżach - handlowej, budowlanej, usługowej, transportu krajowego, jak i międzynarodowego. Osobną ważną grupę stanowią rolnicy.

Gwarancje de minimis - wsparcie dla firm

Gwarancje de minimis są oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem banków kredytujących. W ramach tego programu mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą uzyskać gwarancje na zabezpieczenie spłaty kredytu przeznaczonego na finansowanie działalności. Więcej informacji: www.deminimis.gov.pl

Od 7 lat prowadzę firmę, która zatrudnia 14 osób i zajmuje się wyposażaniem od A do Z hal przemysłowych i produkcyjnych. Świadczymy usługi od prac budowlanych po budowanie

i zamawianie maszyn, przygotowywanie projektów technologicznych dla każdej branży przemysłu. Budowałam tę firmę razem z mężem i razem w niej pracujemy. Obracamy wielkimi kwotami - naszej firmy nie sposób prowadzić bez kredytu. Bank wymaga zabezpieczeń, których wartość przewyższa kwotę kredytu. Ja takich nie mam.

O gwarancji de minimis dowiedziałam się właśnie w Banku Spółdzielczym w Sochaczewie. Dzięki niej wzięłam kredyt i mogę realizować swoje kontrakty.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze