Rośnie liczba ofert sprzedaży działek ROD
Rosnące zainteresowanie ogródkami działkowymi ROD powoduje, że na rynku obserwujemy więcej ofert sprzedaży działek. Najnowszy raport Otodom Analytics „Wakacje na RODOS w cenie”, na który powołuje się DGP, pokazuje duży wzrost liczby ogłoszeń dotyczących sprzedaży działek ROD we wszystkich województwach w Polsce. Najbardziej dynamiczny wzrost zanotowano na Warmii i Mazurach (57 proc.), w województwie świętokrzyskim (53 proc.) oraz w województwach opolskim i pomorskim, gdzie liczba ofert wzrosła o około 40 proc.
Ile kosztuje działka ROD?
Ceny ogródków działkowych zależą od wielu czynników i znacząco się różnią. Duży wpływ na cenę ma lokalizacja, działki położone w dużych miastach czy mające dostęp do jeziora są droższe podobnie jak ogródki wyposażone w murowaną nieruchomość. Na cenę wpływa też dostęp do mediów i powierzchnia działki, im większa działka tym cena jest wyższa.
Na rynku można znaleźć działki w cenach zaczynających się od 15 tysięcy złotych, jednak w bardziej atrakcyjnych lokalizacjach ceny mogą osiągać nawet 400 tysięcy złotych. W Warszawie, gdzie chętnych na działki ROD jest bardzo dużo, średnia cena za metr kwadratowy wynosi 217 zł. W Poznaniu jest to nieco więcej, bo około 244 zł za metr kwadratowy, a w Krakowie średnia cena wynosi 212 zł/m².
Jak nabyć ogródek działkowy ROD?
Ogródki działkowe ROD są własnością Polskiego Związku Działkowców (PZD) i chętny otrzymuje ogród w dzierżawę. Prawo do działki w ROD nabywa się w drodze:
- ustanowienia prawa do działki,
- przeniesienia prawa do działki,
- wstąpienia w stosunek prawny wynikający z prawa do działki
Ustanowienie prawa do działki w ROD następuje na podstawie umowy dzierżawy działkowej zawieranej w formie pisemnej pomiędzy PZD a pełnoletnią osobą fizyczną. Umowa może być również zawarta z małżonkiem działkowca, jeżeli żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze swoim współmałżonkiem. Natomiast przeniesienie prawa do działki w ROD następuje w drodze umowy pomiędzy działkowcem a pełnoletnią osobą fizyczną zawartej w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.