Działkowcy muszą złożyć wniosek w gminie. Czas goni
Jak informuje na swojej stronie internetowej Polski Związek Działkowców (PZD), "gminy przystępują do prac nad planami ogólnymi - dokumentami które pośrednio mogą stworzyć warunki do masowej likwidacji działek ROD. Ostatecznie o planach zadecydują rady gmin, ale ustawa daje działkowcom możliwość aktywnego włączenia się w proces ich przygotowania" - informuje PZD.
Cytowany przez portalsamorzadowy.pl, Bartłomiej Piecha z Polskiego Związku Działkowców, wyjaśnia, że " istnieje bardzo dużo ryzyko, że ogrody będą trafiały również do tych pozostałych dziesięciu stref i efekt będzie taki, że taki ogród traci bezpowrotnie szanse na ujawnienie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego".
Jak dodaje, "jeżeli teren ogrodów w planie zagospodarowania przestrzennego ma inne przeznaczenie niż zieleń działkowa, to wówczas otwarta staje się możliwość likwidacji tego ogrodu działkowego-stwierdza Piecha z PZD.
Przypomnijmy, że zgodnie z nowymi przepisami, które mają wejść w życie do 2025 roku, każda gmina ma zostać podzielona na 13 stref planistycznych. Tylko w dwóch mogą znajdować się Rodzinne Ogródki Działkowe. Same Rodzinne Ogródki Działkowe będą mogły być przewidziane jedynie w dwóch strefach planistycznych, tj. w strefie mieszkaniowej jednorodzinnej oraz w strefie zieleni i rekreacji.
Większość z nich może jednak znaleźć się poza nimi, a to już prosta droga do przejęcia terenów przez deweloperów.
Ministerstwo uspokaja. Likwidacji działek ROD nie będzie
Na razie Ministerstwo Rozwoju i Technologii uspokaja, że do likwidacji działek ROD nie dojdzie. Ich zdaniem przepisy mają jedynie zapewnić im odpowiednią infrastrukturę w przestrzeni urbanistycznej – zaznaczała Interia.
- Plany ogólne będą poddawane konsultacjom społecznym. Nie jest więc możliwe, żeby wyznaczanie poszczególnych stref następowało pochopnie, bez uwzględnienia ogrodów działkowych w strefach planistycznych - odpowiada resort.
Jak informuje Interia, "działkowcy mogą składać wnioski, by wpłynąć na plany zagospodarowania przestrzeni. Wiele wskazuje na to, że możliwość składania tych wniosków odbędzie się w trybie przyśpieszonym i działkowicze będą mieli zaledwie 21 dni na wypełnienie i wysłanie kompletnych dokumentów" - czytamy.
Jednocześnie portal podaje, że "aby złożyć wniosek, należy pobrać jego wzór z oficjalnej strony Polskiego Związku Działkowców. Następnie należy go w całości wypełnić włącznie z numerem działki geodezyjnej. Znajdziemy go w Państwowej Ewidencji Gruntów i Budynków. Wypełniony wniosek należy zanieść następnie do urzędu gminy"
Na stronie geoportal.gov.pl znajdziemy także numer działki, wystarczy podać nazwę ulicy i miejscowość.