Premier Mateusz Morawiecki

i

Autor: Materiały prasowe Premier Mateusz Morawiecki

Obietnica Morawieckiego

Morawiecki obiecuje rolnikom: Duża kwotowa waloryzacja emerytur rolniczych

2022-09-25 18:27

Polska wieś nie jest już wyłącznie zależna od środków z Unii Europejskiej, o wiele więcej pieniędzy przekazywanych jest z budżetu państwa - powiedział w niedzielę (25.09.2022r.) premier Mateusz Morawiecki podczas Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni Polskiej Wsi". Premier zapowiedział też waloryzację rolniczych emerytur.

Premier Morawiecki zapowiada waloryzację rolniczych emerytur

"Polska wieś, chcę to stąd powiedzieć, z Ostrowi Mazowieckiej, nie jest już tak wyłącznie zależna od środków europejskich jak była. Środki europejskie są i będą, ale dokładamy do nich o wiele więcej środków krajowych z budżetu państwa polskiego" - powiedział szef rządu.

Zapowiedział też, że tak długo jak Zjednoczona Prawica będzie kierowała państwem, tak długo te środki nadal będą kierowane z budżetu na dalszy rozwój polskiego rolnictwa.

Premier podczas swojego wystąpienia zapowiedział też rekompensaty do rolniczych emerytur.

"Stąd chcę powiedzieć, że te zauważalne ubytki w emeryturach rolniczych zrekompensujemy poprzez bardzo znaczącą kwotową waloryzację wszystkich emerytur rolniczych" - podkreślił szef rządu.

Morawiecki przypomniał też o zobowiązaniach wobec polskiej wsi, które już zostały zrealizowane.

Pieniądze to nie wszystko Janusz Kowalski

"Zobowiązaliśmy się do zwiększenia szans rolniczego handlu detalicznego - wykonane, zobowiązaliśmy się do obniżenia cen nawozów poprzez redukcję VAT - wykonane, zobowiązaliśmy się do dopłat do nawozów - zrealizowane, zobowiązaliśmy się do zwiększenia dopłat do paliwa rolniczego - wykonane i będziemy kontynuować także to zwiększenie dopłat. Zobowiązaliśmy się do powołania Krajowej Grupy Rolniczej - wykonane" - powiedział szef rządu.

Morawiecki o ciężkiej pracy rolników. "Jesteśmy wdzięczni polskiej wsi"

Podczas Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni Polskiej Wsi" premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie podkreślał, że cała Polska jest wdzięczna za ciężką pracę wszystkich rolników. 

- Jesteśmy wdzięczni polskiej wsi, polskiemu rolnikowi. Choć rolnicy znakomicie się orientują we wszystkich trudnościach, kłopotach, na charakterystyce swojej pracy to myślę, że warto abym na początek powiedział tym wszystkim w Polsce, którzy mniej znają pracę rolników na czym ona polega - mówił. 

- Rolnik, gospodarz musi być jednocześnie pracownikiem, szefem, przedsiębiorcą i księgowym. Musi kalkulować ceny nawozów, ceny paliwa, myśleć o zakupach sprzętu, nasion, kształcić się, doskonalić swoją wiedzę. I kiedy o tym wszystkim myślałem, o całej tej logistyce, zarządzaniu, zatrudnianiu pracowników to myślę sobie, że rolnik, gospodarstwo to nie tylko, jak się czasem mówi przedsiębiorstwo w pigułce, ale to tak na dobrą sprawę całe państwo w pigułce - dodał premier.

Czy rolnicy otrzymają właściwą pomoc od rządu?

-My rządzący nie chowamy głowy w piasek. Wiemy, jak jest ciężko i przede wszystkim zależy nam na jednym, aby wy gospodarze polskiej wsi, aby wszyscy rolnicy wiedzieli, że jesteśmy z wami, że wypełniamy nasze zobowiązania i będziemy wypełniać, że będziemy troszczyć się o to, aby trud pracy polskiego rolnika, nie tylko nie został zmarnowany, ale by polska wieś cieszyła się rozwojem, sukcesami, żebyśmy jak najszybciej wyszli z tych kłopotów, w których dzisiaj cała Europa się znajduje i Polska także.

Premier Morawiecki powiedział także, że rząd zrekompensuje ubytki w emeryturach rolniczych za pomocą znaczącej kwotowej waloryzacji wszystkich emerytur rolniczych. - Mógłbym tak ciągnąć dalej, bo wiele jest rzeczy, które obiecaliśmy i zrealizowaliśmy, ale też jak powiedział pan wojewoda to nie tylko wieś to nie tylko sprawy materialne, płody rolne, export, produkcja krajowa, bezpieczeństwo żywnościowe, to wszystko z czego jesteśmy ogromnie dumni. Ale wieś także to polska kultura, polska tradycja i wiara, którą przechowujecie i za to chciałbym ogromnie wszystkim mieszkańcom polskiej wsi podziękować z całego serca. Jesteśmy dumni z polskiej wsi, jesteśmy wdzięczni polskiej wsi - zaznaczył.

Premier wielokrotnie podkreślał, że rząd nie będzie unikał niesienia pomocy dla rolników, od których tak wiele zależy. Muszą oni otrzymać należytą pomoc w tak trudnych okresie.

- Chcę stąd powiedzieć, że te wszystkie problemy, ten putinflację będziemy razem z wami przełamywać. (...) Nie załamujemy rąk. Coraz to kolejne programy realizujemy, Tarcze Antyinflacyjną, Tarczę Solidarnościową, która dla wszystkich gospodarstw zaoferowała, nie tylko do 2000 kilowatogodzin rocznie zużytego prądu, ale do 2600 kilowatogodzin rocznie zużytego prądu. Bo wiemy doskonale, że praca rolnika wymaga więcej energii elektrycznej. Staramy się dzielić polski budżet mądrze, dobrze i sprawiedliwie.

- Polski rząd będzie brał przykład ze wszystkich polskich rolników, będziemy brali przykład z rolników, którzy nie załamują rąk, twardo walczą o lepszą przyszłość, przezwyciężają kłopoty, problemy - czasami wbrew nadziei. Ja także w to wierzę, że wszystkie te kłopoty przezwyciężymy, że nadzieja wkrótce rozbłyśnie pięknym światłem, że zwyciężymy lepszą przyszłość dla polskiej wsi, dla polskiej gospodarki, dla polskiego narodu. Mimo tych kłopotów, które wokół nas są, mimo tych burz, które wokół nas szaleją. Razem z polską wsią będziemy umacniać polską kulturę, polski naród i całą Rzeczpospolitą. Dziękuję jeszcze raz całej, wspaniałej polskiej wsi Szczęść Boże.

Sonda
Czy podobają Ci się działania polityczne Mateusza Morawieckiego?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze