Krajowy Plan Odbudowy, a 14. emerytura

i

Autor: Marcin Gadomski / Super Express; Shutterstock Krajowy Plan Odbudowy, a 14. emerytura

Emeryci nie uwierzą

Premier Morawiecki przesądził o 13. i 14. emeryturze w 2023 roku

2022-09-25 9:44

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę 24 września spotkał się z mieszkańcami powiatu ryckiego na Lubelszczyźnie. Podczas spotkania poruszył kwestię dodatkowych świadczeń dla emerytów. "W przyszłym roku będzie, i trzynastka, i czternastka. Musi być tak, żeby budżety emerytów były ochronione" - zapewnił.

Inflacja w Polsce. Czy będą podwyżki emerytur?

Podczas spotkania w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mariana Osińskiego w Rykach premier został zapytany m.in. o to, czy w związku z inflacją zostaną podniesione emerytury, wynagrodzenia.

"Oczywiście, że w programie waloryzacji będzie odzwierciedlona inflacja, będą odzwierciedlone wskaźniki inflacyjne. My dokonaliśmy najwyższej waloryzacji w tym roku, ale ta kolejna - za parę miesięcy, na początku przyszłego roku - będzie jeszcze wyższa; taka, żeby oddawała realia inflacyjne w naszym kraju" – powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że "polscy emeryci nie mogą cierpieć". 

"Będzie, i trzynastka, i czternastka w przyszłym roku. Musi być tak, żeby budżety emerytów były ochronione" – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Forum w Karpaczu 2022: Beata Daszyńska-Muzyczka

Premier Morawiecki o kwestiach mieszkaniowych

Pastor Kościoła Zielonoświątkowego Mariusz Jarczyński zapytał o plany rozwoju mieszkań socjalnych ze względu na to, że jest to problem w większości małych miast. "Naszą odpowiedzią na budowę przede wszystkim, jak największej liczby mieszkań: spółdzielczych, socjalnych, komunalnych, prywatnych, domów – jest po pierwsze uwolnienie regulacji, i to się udało. Za zeszły rok mamy rekord (…) liczby oddanych mieszkań - około 240 tys." – przekazał premier, porównując, że w latach rządów PO było to około 145 tys. rocznie.

Wskazał również na możliwość budowy domu bez pozwolenia do 70 metrów kw., a także na Spółdzielcze Inicjatywy Mieszkaniowe. "Bank Gospodarstwa Krajowego (…) wchodzi we współpracę z samorządem (…) i buduje mieszkania właśnie takie, które są dla mieszkańców niezbędne, które by nie powstały bez tego programu" – wyjaśnił premier.

Krytyka Unii Europejskiej. "Dyktat i antypraworządność"

Jeden z uczestników spotkania w Rykach zabierając głos powiedział, że jest zaniepokojony ostatnimi wypowiedziami przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w związku z wyborami we Włoszech. "Jak długo Niemcy będą jeszcze długo rozdawać karty w Unii Europejskiej?" – zapytał mieszkaniec powiatu ryckiego. "Mam nadzieję, że niedługo" – odparł premier. Odnosząc się do wypowiedzi von der Leyen, określił ją jako skandaliczną. "Ktoś, kto jest przewodniczącym Komisji Europejskiej nie ma prawa grozić, szantażować – szantażować w tym przypadku Włochów (…) To jest demokracja? To jest praworządność? To jest antypraworządność. To jest dyktat. To jest szantaż. Nie pozwolimy na to" – podkreślił Morawiecki.

Szef rządu o dodatkach energetycznych, opozycji i wsparciu Ukrainy

Ryszard Prządka ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Stara Dąbia zapytał premiera, czy rząd planuje obniżyć akcyzę na olej opałowy. Premier przekazał, że nie ma tego na razie w planach. "Zrobiliśmy dodatek dla tych, którzy opalają olejem opałowym, ale nie możemy ze wszystkich podatków zrezygnować, (…) bo nie będzie wtedy pieniędzy w budżecie. I tak w ciągu siedmiu lat budżet został więcej niż podwojony – tak przeciekało wszystko w ich czasach (Platformy Obywatelskiej – PAP), jak przez durszlak" – stwierdził Morawiecki.

Uczestnicząca w spotkaniu Ukrainka mieszkająca w Rososzy w powiecie ryckim podziękowała mieszkańcom i premierowi za gościnność i serdeczność. "Pamiętajmy też, że Ukraińcy z kolei walczą o nasze bezpieczeństwo. Także to jest wspólny nasz cel" – dodał premier.

Sonda
Czy dla emerytów lepsza będzie druga waloryzacja świadczeń, czy 14. emerytura?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze