Morawiecki spotka się z sekretarz skarbu USA

i

Autor: AP Morawiecki spotka się z sekretarz skarbu USA

Morawiecki spotka się z sekretarz skarbu USA Janet Yellen

2022-05-16 6:42

Premier Mateusz Morawiecki spotka się z sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która będzie przebywać z wizytą w Polsce. Rozmowę z nią ma odbyć także minister finansów Magdalena Rzeczkowska. - Tematami rozmowy będą m.in. globalne minimalne opodatkowanie, wpływ wojny na Ukrainie na gospodarkę czy inwestycje zagraniczne - przekazało Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej.

Janet Yellen w Polsce

Jak podało Ministerstwo Finansów, minister finansów Magdalena Rzeczkowska spotka się z Janet Yellen, sekretarz skarbu USA. Tematami rozmowy będą m.in. globalne minimalne opodatkowanie, wpływ wojny na Ukrainie na gospodarkę czy inwestycje zagraniczne. Z sekretarz spotka się także premier Mateusz Morawiecki. Już kilka dni temu zapowiedziano wizytę szefowej amerykańskiego resortu finansów. Polska będzie pierwszym przystankiem w europejskiej podróży Yellen, która obejmie również Brukselę i Bonn. Wśród tematów rozmów mają być m.in. sankcje na Rosję i kryzys żywnościowy wywołany przez wojnę na Ukrainie. W kwietniu, podczas wysłuchania w Kongresie USA, Yellen ostrzegła, że agresja Rosji będzie miała "kolosalne gospodarcze reperkusje dla Ukrainy i dla całego świata".

- Będąc za granicą, sekretarz Yellen wzmocni zobowiązanie USA do multilateralizmu i będzie promować priorytety polityki USA w sprawie inkluzywnej odbudowy gospodarki. Sekretarz Yellen i sojusznicy będą kontynuować swoje wysiłki, by zwiększyć presję ekonomiczną na Rosję - napisano w komunikacie resortu.

 Innymi zapowiadanymi tematami rozmów mają być amerykańska inicjatywa globalnej polityki podatkowej (chodzi m.in. o minimalną stawkę podatku CIT), zmiany klimatu, a także zagrożenie kryzysem żywnościowym wywołanym przez rosyjską agresję na Ukrainę.

Przejazd kolumny z Joe Bidenem

Kim jest Janet Yellen?

Janet Yellen zajmuje stanowisko odpowiadające naszemu urzędowi ministra finansów. W 2014 roku została pierwsza kobietą na stanowisku przewodniczącej Rezerwy Federalnej – banku centralnego (FED). Jest jest profesorem ekonomii, wcześniej była wiceprzewodniczącą FED, a także m.in. szefową doradców ekonomicznych prezydenta Billa Clintona.  Urodziła się, mieszkała i skończyła szkołę średnią właśnie na Brooklynie. 30 listopada 2020 Joe Biden ogłosił, że Yellen uzyskała jego nominację na stanowisko sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych. 25 stycznia 2021 roku została zatwierdzona przez Senat Stanów Zjednoczonych na stanowisku sekretarza skarbu w administracji Joe Bidena

Sonda
Czy Joe Biden jest dobrym prezydentem?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze