Putin

i

Autor: AP Putin

Wojna na Ukrainie. Gospodarczy upadek Rosji. Agencje dramatycznie obniżyły rating

2022-03-03 7:19

Agencje Moody's i Fitch poinformowały w nocy ze środy na czwartek (2/3 marca), że ze względu na sankcje nałożone na Rosję obniżyły rating tego kraju odpowiednio z poziomu B3 do Baaa3 i z poziomu BBB do B. We wtorek S&P obniżył jej notę do BB+.

Moody's i Fitch zastrzegły, że sytuacja w Rosji będzie pilnie obserwowana pod kątem ewentualnego dalszego obniżenia jej ratingu. Fitch ostrzega, że skala zastosowanych sankcji zagraża stabilności finansowej Rosji. 

Dla porónania w lutym agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Dodano, że perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym.

 Szefowa resortu finansów USA Janet Yellen poinformowała, że sankcje zablokowały ok. połowy aktywów banku centralnego Rosji i "ograniczyły" 80 proc. aktywów rosyjskich banków. Zapowiedziała, że Waszyngton zlikwiduje luki w restrykcjach nałożonych na Moskwę. Pytana o to, czy sankcje obejmą ograniczenie importu ropy i gazu z Rosji, Yellen odparła, że nie jest to wykluczone, ale na razie USA starają się oszczędzić Amerykanom, Europejczykom i innym narodom kosztów takich restrykcji.

 Dodała, że resort finansów USA będzie nadal obierał za cel sankcji "oligarchów i rosyjskie elity będące oparciem dla skorumpowanej potęgi Putina". Yellen oceniła, że sankcje nałożone już na rosyjskie banki, w tym bank centralny, odnoszą znaczące skutki, a "Rosja w coraz większym stopniu staje się ekonomiczną wyspą". 

Michał Szczerba w rozmowie z Janem Złotorowiczem o sytuacji na Ukrainie

Zgodnie z przekazaną przez agencję informacją Unia Europejska zdecydowała o wykluczeniu siedmiu rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Chodzi o drugi co do wielkości rosyjski bank VTB, a także banki: Otkrytije, Nowikom, Promsvyazbank, Rossiya, Sovcombank i VEB.

Wskazane podmioty będą miały 10 dni na dokończenie otwartych w SWIFT operacji.

Według Reutera banki zostały wybrane z powodu związków z rosyjskim państwem. Część z nich poddanych jest już sankcjom związanym z aneksem Krymu w 2014 r.

Na listę wykluczonych z systemu SWIFT instytucji nie zostały natomiast wpisane Sberbank - największy rosyjski bank - ani Gazprombank, ponieważ za ich pośrednictwem dokonywane są płatności za rosyjską ropę i gaz. Kraje członkowskie UE nadal kupują te zasoby mimo ataku Rosji na Ukrainę.

Jak wskazała agencja, nie ma możliwości wyłączenia danych instytucji spod zakazu płatności za energię i zabronienia wszystkich innych, gdyż SWIFT nie rozróżnia rodzajów płatności. Źródła Reutera w UE przekazały jednak, że Sberbank i Gazprombank zostaną poddane innym sankcjom.

System SWIFT to międzynarodowa sieć międzybankowa służąca do wymiany informacji o zagranicznych zleceniach przelewu. Jej centrum ulokowane jest w Brukseli i podlega unijnemu prawodawstwu. Za jej pośrednictwem wysyłany jest bankowy odpowiednik wiadomości e—mail. System oferuje możliwość wysłania wystandaryzowanej informacji dotyczącej transakcji między eksporterami i importerami. Celem jego istnienia jest skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie zlecenia oraz automatyzacja przelewów. Rola systemu SWIFT ma charakter czysto informacyjny – nie rozlicza transakcji pieniężnych.

Sonda
Czy zrywanie współpracy z Rosjanami to dobry pomysł?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze