Pieniądze

i

Autor: unsplash.com

Odliczenie darowizny

Możesz dostać większy zwrot podatku. To warto rozliczyć, by dostać większe pieniądze!

2023-01-26 17:58

- Odliczenie darowizny od podatku to coś, o czym wielu Polaków nie ma pojęcia. Zazwyczaj bowiem myślimy o przekazaniu 1,5 proc. z naszego podatku na organizację pożytku publicznego. Tymczasem w ogóle nie zastanawiamy się nad rozliczaniem darowizn w zeznaniu rocznym. Okazuje się, że odliczenie darowizny od podatku nie tylko jest możliwe, ale także wpływa na wysokość zwrotu, zwiększając go- uważa Interia.pl

Odliczenie darowizny od podatku to coś innego niż przekazanie 1,5 proc.

Według Interii, wysokość odliczenia darowizny od podatku zależy czy rozliczamy się wedle PIT, CIT czy podatku liniowego. W wypadku tego pierwszego, mowa o odliczeniu w wysokości 6 proc. rocznego dochodu. Z kolei podatnicy rozliczający się na podstawie CIT odliczyć mogą aż 10 proc. wartości rocznego dochodu. Jeśli mowa natomiast o podatnikach liniowych, ci mogą odliczyć nawet 100 proc., ale jedynie darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze.

Jak czytamy na portalu, odliczenie darowizny od podatku to coś innego niż przekazanie 1,5 proc. swojego podatku przy jego rozliczeniu. Dane dotyczące przekazania podatku wypełnia się w innym miejscu formularza podatkowego. Co trzeba też zaznaczyć, 1,5 proc. naszego podatku możemy przekazać jedynie organizacjom pożytku publicznego.

"Należy zwrócić uwagę, że nie tylko pieniądze liczą się jako darowizna. Na cel wybranej organizacji można przekazać jakąś potrzebną jej rzecz. Żeby móc skutecznie odliczyć darowiznę od podatku, trzeba posiadać dowody wpłaty w wypadku, gdy chodzi o darowiznę finansową czy też poświadczenie przekazania darowizny rzeczowej wraz z dokumentacją przedstawiającą wartość przekazanego wsparcia rzeczowego. Samego odliczenia darowizny od podatku dokonujemy w zeznaniach PIT-37 oraz PIT-36, dodając załącznik PIT-O, który odpowiada za rozliczenie wszystkich ulg i odliczeń, jakich dokonać może podatnik"-informuje Interia.

Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek
Sonda
Czy podatki w Polsce są za wysokie?
Najnowsze