Banknoty

i

Autor: pexels.com zdjęcie ilustracyjne

Podatki w Polsce

Dzieci zapłacą podatek od darowizny od rodziców! W jakiej kwocie?

2022-12-29 12:22

Jesteś rodzicem i chcesz podarować swojemu dziecku większą pulę gotówki lub kupić mu mieszkanie? Uważaj, bo możesz podpaść fiskusowi! Okazuje się, że dzieci zapłacą podatek od darowizny, jeżeli rodzice, finansując im zakup mieszkania, wpłacą pieniądze na konto sprzedającego. Opodatkowane są też przelew na rachunek rodzeństwa i przekazanie im gotówki - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Co zrobić, by uniknąć wysokiej daniny. Są proste zgodne z prawem sposoby.

Darowizna dla dziecka na zakup mieszkania

Darowizna dla dziecka opodatkowana? Okazuje się, że przepisy są bezlitosne. Co to jest "darowizna"? Zgodnie z oficjalną definicją darowizna to forma umowy, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku. Okazuje się jednak, że czynność ta wcale taka prosta i bezkosztowna nie jest.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" z przepisów wynika, a w szczególności z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, że obdarowany skorzysta ze zwolnienia podatkowego tylko pod warunkiem, że pieniądze wpłyną bezpośrednio na jego konto bankowe. Zatem w sytuacji, kiedy to rodzice, którzy chcą sfinansować dziecku zakup mieszkania, powinni wpłacić pieniądze najpierw na konto dziecka, a dopiero ono na konto sprzedającego. Jeśli taka zapłata wpłynie na konto np. dewelopera z konta rodzica, to fiskus będzie żądał, by dziecko zapłaciło podatek.

Niekorzystnym pod względem podatkowym rozwiązaniem będzie także przekazanie puli bezpośrednio z ręki rodzica do ręki dziecka. Takie rozwiązanie kwestionują sądy administracyjne. Skarbówka ostrzega, że rodzinne darowizny powinny być przekazywane przelewem. Przykładowo: jeżeli kwota darowizny w pierwszej grupie przekroczy 22 256 zł, to podatek wynosi 890 zł 30 gr plus 7 proc. od nadwyżki ponad 22 256 zł.

Do jakiej kwoty darowizna bez podatku 2022?

Nowe stawki zostały ogłoszone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 10 października 2022 roku i obowiązują od 13 października 2022 roku:

  • w I grupie podatkowej kwota wolna wynosi 10434 zł;
  • w II grupie podatkowej kwota wolna wynosi 7878 zł;
  • w III grupie podatkowej kwota wolna wynosi 5308 zł.
Sonda
Czy podatki w Polsce są za wysokie?
Pieniądze to nie wszystko. Cezary Kochalski

Co jeszcze opodatkuje rząd? Kierwiński kpi z Morawieckiego!

Podatek od chrustu? Posłuchaj!

Listen to "Morawiecki zaraz wpadnie na pomysł, by opodatkować mech i chrust - Marcin Kierwiński [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Najnowsze