Cała prawda o zarobkach Kaczyńskiego i Tuska. Zobacz, ile pracują na swoje "500 plus"

2019-08-13 5:51 Wojciech Boratyński/ŁT
Jarosław Kaczyński sejm
Autor: Piotr Grzybowski Jarosław Kaczyński sejm

Pół tysiąca złotych, dzięki programowi Rodzina 500 plus, to bardzo popularna kwota w Polsce. Sprawdziliśmy ile zwykli Polacy muszą pracować na 500 złotych, a ile prezes PiS Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, Robert Lewandowski, Barbara Kurdej-Szatan czy Zenek Martyniuk. Niektóre liczby POWALAJĄ.

500 złotych – dla niektórych to ciężko zarobione pieniądze, podczas gdy inni nie zdążą nawet zawiązać buta, a taka kwota już będzie w ich kieszeni. Sprzedawcy czy kasjerzy w Polsce według ostatniego Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń zarabiają miesięcznie ok. 2,8 tys. złotych brutto. Oznacza to, że 500 złotych dostaną dopiero po 4 dniach pracy, jeżeli liczymy, że pracują na pełen etat. Podobny okres w pracy muszą spędzić nauczyciele by zarobić banknot z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego. Z informacji ZNP wynika bowiem, że w 2019 roku średnia pensja wszystkich nauczycieli, zarówno stażystów jak i dyplomowanych, bez dodatków wynosi niecałe 2,9 tys. złotych brutto. Dzień krócej krócej na 500 złotych popracuje księgowy, który średnio zarabia ok. 3,6 tys. złotych. 2 dni na 500 złotych pracować natomiast będzie inżynier budowy (średnia ok. 4,3 tys. złotych).

PRZECZYTAJ TAKŻE: Tyle zarabia Cejrowski! Gigantyczne przychody znanego dziennikarza

Zestawmy to teraz z zarobkami tych, których oglądamy w telewizji i o których czytamy na łamach prasy. Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, otrzymuje uposażenie poselskie, dietę parlamentarną oraz pokaźną emeryturę z ZUS. W ciągu miesiąca zarabia ponad 18 tys. złotych. Oznacza to, że na swoje „500 plus” Jarosław Kaczyński musi pracować nieco ponad 4 godziny.

Donald Tusk, oponent polityczny Jarosława Kaczyńskiego, jako szef Rady Europejskiej zarabia miesięcznie (wliczając w to podstawową pensję i dodatki) 32,7 tys. euro (ok. 140,5 tys. złotych). Były premier RP musi więc na 500 złotych pracować niecałe 40 minut.

Aktorzy to dopiero mają bajeczne życie. Popularna Barbara Kurdej-Szatan, według naszych informacji, w 2018 roku za dzień zdjęciowy na planie serialu „W rytmie serca” zarabiała aż 9 tys. złotych! Gdyby to był etat, to dla niej „500 plus” warte jest nieco ponad 26 minut pracy.

Zenek Martyniuk, znany gwiazdor muzyki disco polo, jak zawsze ma w wakacje ręce, a przede wszystkim głos pełne pracy. W lipcu za wszystkie koncerty zgarnie ok. 525 tys. złotych. Wychodzi więc na to, że gdyby to był etat Zenka Martyniuka, to 500 złotych wyśpiewa on sobie w niecałe 10 minut!

SPRAWDŹ TEŻ: Ranking zarobków. W jakim czasie można zarobić 150 złotych? [WIDEO]

Robert Lewandowski, jeden z naszych najbardziej znanych sportowców, zarabia nie tylko dzięki grze w piłkę nożną, ale także na kontraktach reklamowych. Za jedną kampanię reklamową może inkasować nawet 2,5 miliona złotych, a z klubu kolejne niemal 65 milionów złotych. Oznacza to, że miesięcznie zgarnia ponad 5,6 mln złotych, a na 500 złotych Lewandowski musi pracować… ok. 50 sekund.

Najnowsze