Karta kredytowa od A do Z

i

Autor: Shutterstock

Na co bierzemy kredyty i pożyczki? [RAPORT]

2017-02-01 11:00

Jesteśmy jednym z krajów, w których zaobserwować można największy poziom ukredytowienia mieszkańców. Niewiele wyższy jest na przykład w Rumunii. Kredytami i pożyczkami dużo mniej obciążone jest chociażby społeczeństwo niemieckie. To dane z raportu „Postawy finansowe Europejczyków" przygotowanego przez Millward Brown na zlecenie Grupy KRUK. To, co odróżnia nas od mieszkańców Rumunii, to znacznie mniejszy odsetek osób planujących w tym roku roku zaciągnąć kredyt lub pożyczkę.

Życie na kredyt
W ciągu ostatnich 3 lat aż 48 proc. naszych rodaków zaciągnęło kredyt lub pożyczkę. Wyprzedzają nas jedynie Rumuni, którzy takie zobowiązania finansowe podejmowali w 56 proc. przypadków. Znacznie rzadziej na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki decydowali się mieszkańcy krajów śródziemnomorskich - 24 proc. Hiszpanów i Włochów. W Niemczech zaś tylko 20 proc.

Zobacz również: Przez 10 lat udawał, że pracuje. Zarabiał ponad 200 tys. zł rocznie

– Nasze zadłużanie się może wynikać m.in. ze względu na zamożność całego społeczeństwa. Pod uwagę należy brać chociażby zróżnicowanie w poziomie wynagrodzeń pomiędzy Polską i Rumunią a Europą Zachodnią: Niemcami, Hiszpanią czy Włochami – wyjaśnia Agnieszka Salach z Grupy KRUK. – To sprawia, że - w przeciwieństwie do Niemców - niewielu z nas może sobie pozwolić na regularne oszczędzanie. Dlatego sporo z nas zadłuża się, aby żyć na podobnym poziomie, jak mieszkańcy Europy Zachodniej.

Jak pokazało badanie przeprowadzone przez Millward Brown na zlecenie Grupy KRUK, coraz ostrożniej podchodzimy do życia na kredyt. Jedynie 18 proc. z nas chce w 2017 r. zaciągnąć tego typu zobowiązanie. Tymczasem w Rumunii aż 1/3 mieszkańców ma taki zamiar. W planowaniu kredytów lub pożyczek przewyższają nas również Włosi – aż 22 proc. deklaruje, że w tym roku skorzysta z takich produktów finansowych. Na końcu tej stawki są Niemcy – jedynie 10 proc. z nich myśli o wzięciu kredytu w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Co finansujemy?
Nasze plany kredytowe najczęściej związane są z celami mieszkaniowymi (nabycie, wykup bądź remont mieszkania – w sumie 56 proc.) oraz z zakupem samochodu (23 proc. badanych). Wielu naszych rodaków bierze kredyt na zakup sprzętu AGD/RTV – tak odpowiedziała aż 1/4 osób, które w Polsce brały udział we wspomnianym badaniu. W tym wypadku deklaracje Polaków (podobnie jak Rumunów) znacznie przewyższają średnią europejską.

Sprawdź też: Klienci tych banków nie wypłacą już gotówki za darmo

Samochody na kredyt kupują najczęściej Włosi (46 proc.), Hiszpanie (43 proc.) i Niemcy (37 proc.). Z kolei najwięcej kredytów na cele mieszkaniowe planują zaciągnąć Słowacy (łącznie zakup/wykup oraz remont – 67 proc. badanych). Co ciekawe, aż 46 proc. Niemców, 44 proc. Hiszpanów i 41 proc. Włochów przeznaczyłoby zaciągniętą pożyczkę na tzw. „inny cel".

 

Źródło: materiały prasowe/Grupa Kruk

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze