Netflix

i

Autor: Shutterstock Netflix

Konto Netflix

Abonament RTV. Użytkownicy Netflixa muszą go płacić? Prawnicy nie mają wątpliwości

2023-01-31 10:13

Abonament RTV powinni uiszczać posiadacze odbiorników radiowych i telewizyjnych. W 2023 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podniosła wysokość miesięcznych stawek za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny, który wynosi 27,30 zł. Czy osoby, które mają telewizor, ale wykorzystują go wyłącznie do oglądania Netflixa również powinny płacić abonament RTV?

Użytkownicy Netflixa też muszą opłacić abonament RTV?

Egzekwowaniem opłat abonamentowych zajmują się pracownicy Poczty Polskiej, którzy mogą kontrolować potencjalnych posiadaczy odbiorników w ich miejscu zamieszkania bądź też w autach. Za niepłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego przewidziana jest kara. Osoby, które nie zgłosiły faktu posiadania radioodbiornika lub telewizora, mogą zapłacić 30-krotność miesięcznego abonamentu RTV za telewizor i radio bądź sam telewizor. 

Co zatem z osobami, które mają telewizory ze Smart TV, ale korzystają wyłącznie z platform typu Netflix? Zgodnie z ustawą osoby, które mają telewizory i oglądają na nich tylko filmy i seriale na Netflixie, muszą opłacać abonament RTV. Chodzi o sam fakt posiadania odbiornika telewizyjnego.

Prawnicy są natomiast innego zdania. "Nie mamy do czynienia z odbiorem programu telewizyjnego, a w konsekwencji nie trzeba uiszczać opłaty abonamentowej" - tłumaczy w rozmowie z serwisem wirtualnemedia.pl Aleksandra Kolbusz z kancelarii prawnej Media. "Wszelkie treści (filmy, seriale) dystrybuowane przez daną platformę, mogą być odtwarzane przez użytkownika na życzenie w dowolnym czasie. Dlatego osoba, która korzysta z usług tego rodzaju aplikacji czy platform, nie musi uiszczać opłaty abonamentowej" - dodaje Kolbusz.

Prawniczka podkreśla, że obowiązek płacenia abonamentu RTV dotyczy tych, którzy posiadają odbiorniki dostosowane do natychmiastowego odbioru programu. Zatem jeśli urządzenie nie jest podłączone do sygnału telewizyjnego, jej zdaniem nie powinno się płacić.

Sonda
Czy jesteś fanem Netflixa?
Pieniądze to nie wszystko Rafał Brzoska
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze