Emerytura 2018: Waloryzacja. O ile wzrosną emerytury i renty?

i

Autor: fot. pixabay.com Emerytura 2018: Waloryzacja. O ile wzrosną emerytury i renty?

Najwyższa emerytura w Polsce. Zobacz, kto ją dostaje

2020-09-09 13:08

Najwyższą emeryturę w Polsce pobiera mężczyzna, który po marcowej waloryzacji otrzymuje ok. 23 tys. zł miesięcznie. - Najlepiej wynagradzany emeryt nazbierał kapitału emerytalnego na kwotę ok. 2 mln zł - podała prezes ZUS Gertruda Uścińska. Jak zgromadził tak ogromną pulę?

Na Forum Ekonomicznym 2020 w Karpaczu prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zwróciła uwagę, że w naszym systemie emerytalnym obowiązuje zasada zdefiniowanej składki, która oznacza, że wysokość emerytury zależy od tego, ile składek odłożymy i w jakim wieku przejdziemy na emeryturę. "Im później przejdziemy na emeryturę i im dłużej pracujemy, odprowadzając składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tym na wyższe świadczenie możemy liczyć" - mówiła. ZUS podkreśla, że opóźnienie przejścia na emeryturę o rok i dalsza praca daje średnio o ok. 8 procent wyższe świadczenie. W tym czasie na konto w ZUS wpływają kolejne składki, a wszystkie zgromadzone środki są waloryzowane. Na przykład waloryzacja składek za 2019 rok podwyższyła kapitał emerytalny na kontach ubezpieczonych o niemal 9 procent (dokładnie 8,94 proc). Późniejsze przejście na emeryturę to także mniejsza liczba miesięcy, przez które ZUS podzieli zapisany na koncie kapitał przy wyliczaniu emerytury. To wszystko ma wpływ na podwyższenie świadczenia.Prezes ZUS zdradziła, jaka jest najwyższa emerytura w Polsce i kto ją pobiera. Okazuje się, że najwyższą emeryturę pobiera mężczyzna, który po marcowej waloryzacji otrzymuje ok. 23 tys. złotych miesięcznie. Skąd taka pula? Wysokość tego świadczenia wynika z długiego stażu pracy. "Mężczyzna ten przeszedł na emeryturę w wieku 81 lat. Nazbierał kapitału emerytalnego na kwotę ok. 2 mln złotych" - wskazała profesor.

Jak udało się nam dowiedzieć, emeryt z najwyższym świadczeniem pochodzi z województwa lubelskiego. Jego emerytura wynosi obecnie ok. 22,9 tys. złotych brutto. Mężczyzna przeszedł na emeryturę po ponad 61 latach pracy. Czym się zajmował? Senior pracował w górnictwie, zaczynając od stanowisk szeregowych, kończąc na kierowniczych.

A jaki los czeka osoby pracujące, które za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat przejdą na emeryturę? Lekiem na całe zło mają być Pracownicze Plany Kapitałowe. "PPK mają przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa emerytalnego Polaków poprzez dywersyfikację źródeł dochodu na starość" - podkreśliła szefowa ZUS.

Zobacz: Emerytury i renty będą zawieszane. ZUS ostrzega

Jak wyjaśnia sam ZUS, PPK to nowa forma dobrowolnego, grupowego, pracowniczego oszczędzania na starość, przeznaczona dla 13 mln zatrudnionych. PPK są wdrażane stopniowo. 1 lipca 2019 r. stały się obowiązkowe dla pracodawców prywatnych zatrudniających co najmniej 250 osób. Od 1 stycznia 2020 r. objęci PPK zostali pracodawcy 50+, od 1 lipca 2020 r. pracodawcy 20+, zaś dopiero od 1 stycznia 2021 r. wszyscy inni pracodawcy, w tym z sektora finansów publicznych.

Władysław Teofil Bartoszewski pod domem Jarosława Kaczyńskiego
Najnowsze