Narzędzia Google'a, które chronią przed kradzieżą danych

2018-02-08 13:17

6 lutego wszyscy internauci obchodzili Dzień Bezpiecznego Intenetu. Z tej Okazji Google podczas specjalnej konferencji przypomniał wszystkim użytkownikom swoich kont o narzędziach, które pomagają zadbać o bezpieczeństwo w sieci. Oto pięć sposobów skutecznej ochrony przed wirusami komputerowymi, złośliwym oprogramowaniem oraz popularnym ostatnio wykradaniem danych, czyli phishingiem.

Nie trzeba być zawodowym informatykiem ani inwestować dużych pieniędzy w kosztowne zabezpieczenia, aby chronić w sieci swoje dane, numery kart kredytowych, czy zdjęcia. Wystarczy nauczyć się korzystać z darmowych i prostych w obsłudze narzędzi. Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku.

Zobacz też: QUIZ: Czy jesteś bezpieczny w sieci? Sprawdź, co na to Google

Krok 1 - Moje konto
Moje konto to własciwie centrum zarządzania bezpieczeństwem, którym dysponują wszyscy użytkownicy Google. Każdy korzystającyz gmaila ma możliwość zarządzania swoimi hasłami, sprawdzania, jakie dane osobowe udostępnia w sieci i zdobycia wiedzy o tym, którym aplikacjom przyznał dostęp do swojego konta. Wystarczy wejść na stronę myaccount.google.com, w całości dostępną po polsku, i sprawdzić.

Krok 2 - Ustawienia prywatności
Na stronie głównej w Google Moje Konto (ikona niebieskiej tarczy z ludzikiem) widoczny jest przegląd ustawień prywatności. Pozwala on sprawdzić, jakie informacje o sobie udostępniamy innym osobom. Co dokładnie można zweryfikować? To, czy pozwalamy zapisywać swoją historię lokalizacji, zachowywać w pamięci filmy, które oglądamy na YouTube, albo gdzie może nas znaleźć w sieci ktoś, kto zna jedynie nasz numer telefonu.

Krok 3 - Sprawdzanie zabezpieczeń
To rodzaj osobistego doradcy do spraw bezpieczeństwa: przewodnik, który jest dopasowany indywidualnie do każdego użytkownika. Po wejściu w panel Sprawdzanie Zabezpieczeń od razu widać stan bezpieczeństwa danego konta. Zielony symbol oznacza, że wszystko jest w porządku, a żółty lub czerwony wykrzyknik – informuje nas, że pojawił się problem, który wymaga uwagi. W panel można wejść ze strony głównej Google Moje Konto (to ikona niebieskiej tarczy z kłódką).

Krok 4- Dwuetapowa weryfikacja
Każdy użytkownik Google może zmienić swoje ustawienia tak, żeby logowanie na konto przebiegało w dwóch krokach. Pierwszy to to wpisanie hasła, a drugi może polegać np. na konieczności wpisania dodatkowego kodu (takiego jak numer generowany w aplikacji Google Authenticator) albo użyciu klucza bezpieczeństwa. Czym jest ów klucz? To fizyczne urządzenie, które podłącza się do portu USB w komputerze albo łączy z urządzeniem mobilnym przez Bluetooth lub system NFC. Sens weryfikacji dwuetapowej polega na tym, że haker nie może dostać się na konto użytkownika, nawet jeśli zna jego login i hasło.

Krok 5 - Program ochrony zaawansowanej
To najsilniejsze zabezpieczenie Google. Przeznaczone dla osób, którzy wiedzą, że mogą stać się celem ataków hakerskich (np. politycy, dziennikarze) i są w stanie poświęcić odrobinę wygody, żeby lepiej chronić swoje dane. Osoby, które zapisały się do programu, za każdym razem muszą logować się na konto przy użyciu klucza bezpieczeństwa. Google blokuje też pełen dostęp do konta Gmail i Dysku aplikacjom stron trzecich. Dzieje się tak po to, żeby użytkownik przez przypadek nie udostępnił swoich najwrażliwszych danych złośliwej aplikacji. Jeśli ktoś zapomni hasła, w procesie odzyskiwania konta są przewidziane dodatkowe kroki – dzięki temu haker nie dostanie się do niczyjego konta nawet, gdy podszyje się pod właściciela i będzie udawać, że został niesłusznie zablokowany.
Do programu Ochrony Zaawansowanej można zapisać się na stronie g.co/advancedprotection (w każdej chwili można się tam też z niego wypisać).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze