Kwalifikacja wojskowa nie jest równoznaczna z wezwaniem do wojska
Niestawienie się na kwalifikację wojskową bez uzasadnionej przyczyny może skutkować nałożeniem grzywny. Zgodnie z obowiazującymi przepisami za niestawienie się na kwalifikację wojskową bez uzasadnionej przyczyny grozi „grzywna w celu przymuszenia”. Może ją nałożyć „właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji”.
Wysokość grzywny zależy od decyzji odpowiednich organów, najczęściej sądu grodzkiego, i może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Ponadto osoba, która uchyla się od tego obowiązku może zostać przymusowo doprowadzona przez policję.
Osoba, która na kwalifikacji wojskowej nie przedstawi odpowiednich dokumentów, jak chociażby dowód osobisty również traktowane jest jak wykroczenie, za co grozi nie tylko grzywna, ale i ograniczenie wolności.
Oczywiście wezwanie przez armię jest skuteczne w momencie pokwitowania odbioru wezwania. Jeśli wezwanie nie zostanie dostarczone lub go nie odbierzemy, obowiązek zgodnie z prawem nie zaistnieje.
Stawiennictwo przed komisją nie oznacza automatycznego poboru do wojska. Kwalifikacja wojskowa ma na celu wprowadzenie danych badanych osób do ewidencji wojskowej oraz określenie ich zdolności fizycznej i psychicznej do ewentualnego pełnienia służby wojskowej.
Komisja lekarska ocenia według kategorii:
- A - zdolny do służby wojskowej,
- B - czasowo niezdolny do służby wojskowej, najczęściej przez czasowe ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Osoby takie otrzymają ponownie wezwanie do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została niezdolność.
- D - niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk,
- E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.
Jeżeli z ważnych przyczyn dana osoba nie może zgłosić się na kwalifikację wojskową w wyznaczonym dla niej terminie, ma obowiązek – jak można przeczytać na stronie internetowej Wojska Polskiego – powiadomić o tym właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Powinna zrobić to najpóźniej w dniu, na który wyznaczona była kwalifikacja. Zobowiązana jest również do podania przyczyny nieobecności. W takiej sytuacji wójt, burmistrz lub prezydent miasta wyznaczy dla niej nowy termin.