Pieniądze/banknoty/banki/finanse

i

Autor: SHUTTERSTOCK Spowolnienie gospodarcze przy wysokiej inflacji może okazać się pułapką

Niższe podatki dla polskich pracowników. Ważne posiedzenie rządu

2022-04-20 9:43

Rada Ministrów zajmie się projektem zmiany w ustawie o podatku o osób fizycznych, zmierzającym do obniżenia stawki PIT z 17 do 12 procent. W przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie zapisano także zmiany w zasadach rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, proponuje się też przepisy znoszące tzw. ulgę dla klasy średniej.

20 kwietnia w południe zbiera się rząd, który ma zająć się projektem ustawy obniżającym stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.. O tym, że Rada Ministrów zajmie się w środę projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. - Na środowym posiedzeniu rządu będzie przyjmowany projekt ustawy dotyczący obniżenia podatku dochodowego z 17 do 12 proc. tak, aby skutki dotyczące odczuwania inflacji złagodzić nieco już od lipca - przekazał.

 W przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie zapisane zostały zmiany w zasadach rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Liniowcy będą mogli odliczyć maksymalnie do 8,7 tys. zł od dochodu. W przypadku osób rozliczających się z użyciem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, od przychodu będzie można odliczyć 50 proc. zapłaconych składek. Z kolei osoby rozliczające się kartą podatkową będą mogły odliczyć 19 proc. zapłaconej składki od podatku.

 W projekcie znalazły się zapisy dotyczące nowej skali podatkowej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych. Zgodnie z projektem osoby, które będą zarabiać między 30 tys. zł a 120 tys. zł, zapłacą od swoich dochodów 12 proc. minus kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł. Z kolei osoby, które uzyskają dochód przekraczający 120 tys. zł, zapłacą 10,8 tys. zł plus 32 proc. nadwyżki ponad 120 tys. zł. Kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3,6 tys. zł jest równa iloczynowi kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł i stawki 12 proc.

Min. Finansów: Koszt Polskiego Ładu to 16,5 mld złotych. Zrekompensuje to podatek od wielkich korporacji

Pod koniec marca na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzający m.in. obniżkę niższej stawki PIT do 12 proc. i likwidujący tzw. ulgę dla klasy średniej. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, projekt zawiera przepisy obniżające niższą stawkę PIT do 12 proc. z obecnych 17 proc.

  W projekcie znalazły się także zapisy likwidujące tzw. ulgą dla klasy średniej, czyli obowiązujące obecnie rozwiązanie obniżające podatek dla osób, które zarabiają od 68 412 zł do 133 692 zł, i rozliczają się na zasadach ogólnych. Jednocześnie podatnicy, dla których rozliczenie się z wykorzystaniem ulgi dla klasy średniej z dochodów za 2022 r. byłoby bardziej korzystne od tego z wykorzystaniem 12-proc. stawki PIT i nowej skali podatkowej, będą mogli rozliczyć się na obecnie obowiązujących zasadach.

Sonda
Czy rozliczyłeś/aś już podatek PIT za ubiegły rok?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze