Niemcy wstrzymują certyfikację Nord Stream 2! To pierwszy konkretny krok

i

Autor: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Wojna na Ukrainie: Nord Stream zwalnia ludzi. To efekt sankcji na Rosję

2022-03-01 8:47

Wojna na Ukrainie trwa i ma ogromny wpływ na światową gospodarkę. Spółka Nord Stream 2 z siedzibą w mieście Zug w środkowej Szwajcarii zwolniła ponad 140 osób - poinformował w wywiadzie dla radia RTS szwajcarski minister gospodarki Guy Parmelin. Parmelin przekazał wiadomość o redukcji zatrudnień, odpowiadając na pytanie o potencjalne skutki gospodarcze dla Szwajcarii rosyjskiej agresji na Ukrainę.

To kolejny niespodziewany efekt wojny na Ukrainie. Masowe zwolnienia w Nord Stream 2 w Zug są bezpośrednim skutkiem zawieszenia przez Niemcy certyfikacji gazociągu łączącego Rosję z Niemcami, z ominięciem Polski i krajów bałtyckich - podkreślił polityk.

 Rurociąg o długości 1230 km biegnie po dnie Morza Bałtyckiego i został ukończony w listopadzie ub.r., ale nie został dotąd uruchomiony.

 Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na spółkę w Zug, o czym przypomina szwajcarski dziennik "Luzerner Zeitung".

 Nord Stream 2 z siedzibą w Zug należy w całości do rosyjskiego koncernu Gazprom. 

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii poruszono także kwestię Nord Stream 2 i Gazpromu. Polska postuluje o jak najszybsze przeprowadzenie postępowania przeciwko Gazpromowi, w celu ukarania spółki za nierynkowe działania.

 - Wielokrotnie w Brukseli postulowaliśmy o niezwłoczne przeprowadzenie postępowania przeciwko Gazpromowi, w celu ukarania spółki za nierynkowe działania. Dzisiaj wszyscy chyba rozumiemy, że muszą być one podjęte w trybie pilnym, bez oczekiwania na kolejny raport – powiedziała minister Anna Moskwa.

 - Postulujemy by w trybie natychmiastowym wprowadzić sankcję na Rosję, w tym ostatecznie zakończyć projekt Nord Stream 2 i Nord Stream 1 oraz odejść od kupowania węglowodorów z Rosji – ropy, gazu i węgla – dodała.

Dramat kobiet i dzieci z Ukrainy na przejściu w Medyce

Premier niemieckiego kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie Manuela Schwesig zapowiedziała rozwiązanie landowej fundacji Stiftung Klima- und Umweltschutz, utworzonej w celu wspierania budowy gazociągu Nord Stream 2 .

- Poprosiłam zarząd fundacji, aby wstrzymał jej pracę i w ramach ograniczonych możliwości prawnych doprowadził do jej likwidacji – napisała w poniedziałek rano na Twitterze. Zbadane zostanie również, czy "prawnie możliwe jest wykorzystanie funduszy udostępnianych fundacji przez Nord Stream na cele humanitarne".

 Ostatnio Schwesig wielokrotnie gorąco opowiadała się za ukończeniem i szybkim oddaniem do użytku Nord Stream 2, biegnącego przez Morze Bałtyckie, i założył budzącą wiele kontrowersji landową fundację wspierającą budowę gazociągu. Fundacja ta jest finansowana głównie przez rosyjski państwowy koncern Gazprom - przypomina dpa.

 Schwesig odrzuciła również oskarżenia, które określają jej rząd mianem przyjaciół rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. "Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie, że to nonsens. Nigdy nie rozmawiałam z prezydentem Putinem ani nie poparłam jego działań wobec Ukrainy” - oświadczyła. Wezwała Putina do "natychmiastowego powstrzymania wojny i wycofania się z Ukrainy".

Sonda
Czy Ukraina powinna zostać przyjęta do Unii Europejskiej?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze