Niemcy wstrzymują certyfikację Nord Stream 2! To pierwszy konkretny krok

i

Autor: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Wojna na Ukrainie: Nord Stream zwalnia ludzi. To efekt sankcji na Rosję

2022-03-01 8:47

Wojna na Ukrainie trwa i ma ogromny wpływ na światową gospodarkę. Spółka Nord Stream 2 z siedzibą w mieście Zug w środkowej Szwajcarii zwolniła ponad 140 osób - poinformował w wywiadzie dla radia RTS szwajcarski minister gospodarki Guy Parmelin. Parmelin przekazał wiadomość o redukcji zatrudnień, odpowiadając na pytanie o potencjalne skutki gospodarcze dla Szwajcarii rosyjskiej agresji na Ukrainę.

To kolejny niespodziewany efekt wojny na Ukrainie. Masowe zwolnienia w Nord Stream 2 w Zug są bezpośrednim skutkiem zawieszenia przez Niemcy certyfikacji gazociągu łączącego Rosję z Niemcami, z ominięciem Polski i krajów bałtyckich - podkreślił polityk.

 Rurociąg o długości 1230 km biegnie po dnie Morza Bałtyckiego i został ukończony w listopadzie ub.r., ale nie został dotąd uruchomiony.

 Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na spółkę w Zug, o czym przypomina szwajcarski dziennik "Luzerner Zeitung".

 Nord Stream 2 z siedzibą w Zug należy w całości do rosyjskiego koncernu Gazprom. 

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady UE ds. energii poruszono także kwestię Nord Stream 2 i Gazpromu. Polska postuluje o jak najszybsze przeprowadzenie postępowania przeciwko Gazpromowi, w celu ukarania spółki za nierynkowe działania.

 - Wielokrotnie w Brukseli postulowaliśmy o niezwłoczne przeprowadzenie postępowania przeciwko Gazpromowi, w celu ukarania spółki za nierynkowe działania. Dzisiaj wszyscy chyba rozumiemy, że muszą być one podjęte w trybie pilnym, bez oczekiwania na kolejny raport – powiedziała minister Anna Moskwa.

 - Postulujemy by w trybie natychmiastowym wprowadzić sankcję na Rosję, w tym ostatecznie zakończyć projekt Nord Stream 2 i Nord Stream 1 oraz odejść od kupowania węglowodorów z Rosji – ropy, gazu i węgla – dodała.

Dramat kobiet i dzieci z Ukrainy na przejściu w Medyce

Premier niemieckiego kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie Manuela Schwesig zapowiedziała rozwiązanie landowej fundacji Stiftung Klima- und Umweltschutz, utworzonej w celu wspierania budowy gazociągu Nord Stream 2 .

- Poprosiłam zarząd fundacji, aby wstrzymał jej pracę i w ramach ograniczonych możliwości prawnych doprowadził do jej likwidacji – napisała w poniedziałek rano na Twitterze. Zbadane zostanie również, czy "prawnie możliwe jest wykorzystanie funduszy udostępnianych fundacji przez Nord Stream na cele humanitarne".

 Ostatnio Schwesig wielokrotnie gorąco opowiadała się za ukończeniem i szybkim oddaniem do użytku Nord Stream 2, biegnącego przez Morze Bałtyckie, i założył budzącą wiele kontrowersji landową fundację wspierającą budowę gazociągu. Fundacja ta jest finansowana głównie przez rosyjski państwowy koncern Gazprom - przypomina dpa.

 Schwesig odrzuciła również oskarżenia, które określają jej rząd mianem przyjaciół rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. "Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie, że to nonsens. Nigdy nie rozmawiałam z prezydentem Putinem ani nie poparłam jego działań wobec Ukrainy” - oświadczyła. Wezwała Putina do "natychmiastowego powstrzymania wojny i wycofania się z Ukrainy".

Sonda
Czy Ukraina powinna zostać przyjęta do Unii Europejskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze