Nowa fucha byłej minister cyfryzacji. Anna Streżyńska będzie szefem spółki technologicznej

2018-01-31 15:51
Anna Streżyńska
Autor: Stanisław Kowalczuk Anna Streżyńska

Na nowe stanowisko byłej minister cyfryzacji nie trzeba było długo czekać. Po przeszło trzech tygodniach od czasu kiedy została zdymisjonowana, w związku z rekonstrukcją w rządzie przeprowadzoną przez premiera Mateusza Morawieckiego, Anna Streżyńska ogłosiła start nowej spółki technologicznej, której szefową została. MC2 Solutions ma zajmować się technologią blockchain, rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji, smart city czy Big Data. Jednak to nie wszystko: została także członkiem rady nadzorczej spółki Team Kinguin - organizacji e-sportowej, zrzeszającej profesjonalnych zawodników.

MC2 Solutions ma być spółką, która „podnosi technologie cyfrowe do potęgi". Skąd nazwa? MC to skrót od ministerstwa cyfryzacji, którego szefową była Streżyńska przez ponad 2 lata. Odwołana przez Morawieckiego długo nie siedziała z założonymi rękami, by wykorzystać nie tylko swoje kompetencje, wiedzę, ale i kontakty, jakie udało jej się zawrzeć w resorcie. Przez ten czas poznała bowiem biznes ICT od podszewki oraz najlepszych ekspertów w branży i to z nimi będzie tworzyć nowy biznes.

Zobacz także: Szykują się ważne zmiany dla pracodawców i pracowników

Spółka ma zajmować się technologią blockchain (służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie), rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji, inteligentnych miast czy Big Data. Z jednej strony ma być to firma konsultingowo-doradcza, z drugiej- software house.

Na stronie MC2 możemy przeczytać, że spółka będzie zajmować się dostarczaniem rozwiązań, audytem i doradztwem, szkoleniem oraz dostarczaniem wykwalifikowanej kadry. To może zatem oznaczać, że była minister "ściągnie" do siebie kolejne ważne nazwiska z resortu.

Pytana o to przez Super Biznes stwierdziła: - Na pewno będziemy również sięgać po osoby, które wiedzą jak się z nami pracuje i którym nie trzeba tłumaczyć, co mają robić. Tym bardziej, że obecnie w Ministerstwie Cyfryzacji jest swego rodzaju zastój, a ludzie nie szli tam pracować, żeby się nie rozwijać. Ludzie się rozglądają za pracą – powiedziała była minister cyfryzacji. Pytana o to, czy będzie „wyciągać" z resortu cyfryzacji również wiceministrów, odpowiedziała: - Być może również wiceministrów, jednak pod tym kątem jeszcze nie myślałam. Bardziej rozważam to, jeśli chodzi o ekspertów pod względem pracy operacyjnej. Jak wiadomo sama dobierałam zespół, a w resorcie nie ma przypadkowych osób. Najpierw jednak będziemy budować zespoły wykonawcze, bo to dla nas priorytet. Choć prezesem zarządu jest Streżyńska, jej wspólnikami (podzielili się po równo udziałami) są Akardiusz Szczebiot – były wiceminister cyfryzacji oraz Robert Kalbarczyk – również z resortu.

Sprawdź także: Minister Streżyńska po 2 latach rządów. Jak działa cyfrowe państwo?

Inwestorem w MC2 ma być spółka Romaniuk Investments z siedzibą w Czechach, której właścicielem jest Viktor Romaniuk Wanli. Zespół MC2 Solutions ma także pomóc w rozwoju globalnej platformy Kinguin.net - jednej z największych na świecie platform wymiany dóbr cyfrowych (działa m.in. w USA, Australii, Europie, Nowej Zelandii, Kanadzie). Streżyńska ma być członkiem rady nadzorczej spółki Team Kinguin - organizacji e-sportowej, zrzeszającej profesjonalnych zawodników. Na czym ma polegać współpraca między spółkami? Zespół MC2 Solutions jest partnerem technologicznym Kinguin we wdrażaniu technologii blockchain dla platformy Kinguin.net. W ramach projektu powstaje pierwszy zdecentralizowany rynek dla globalnej społeczności konsumentów gier wideo.

Streżyńska podkreśliła, że aby realizować projekty jej spółka musiała według standardowych procedur stanąć do przetargu, ubiegać się o projekt oraz wykazać zdolność operacyjną: - Zostaliśmy prześwietleni przez specjalistów Victora Romaniuka Wanli – podkreśliła. Na pytanie, czy firma będzie realizować projekty z zakresu administracji publicznej, odpowiedziała Super Biznesowi, że „jeśli już, to samorządowej i będzie chodzić bardziej o wsparcie, a nie o realizację": - Wesprzeć to nie znaczy wejść i realizować projekty. Być może do niektórych przetargów również będziemy startować. Mamy co robić na rynku i to nie jest naszym celem, aby zająć się projektami administracji, które na tym etapie w Polsce są po prostu nudne. Wciąż pokutuje myślenie, że nowoczesne technologie nie mają czego szukać w Polsce, bo e-administracja się ich boi. Chcemy współpracować z administracją z takiej pozycji, jaką ma każdy podmiot biznesowy. Będziemy również zajmować stanowisko w ważnych sprawach dla biznesu, będziemy uczestniczyć także w pracach nad regulacjami – odpowiedziała.

Na pytanie, czy gdyby dostała propozycję bycia doradcą przyszłego ministra odpowiedziała, że „nie, ponieważ to byłoby konfliktem interesów". Celem spółki MC2 Solutions ma być także „budowanie potencjału biznesowego, rozwojowego kraju oraz zagospodarowanie umysłów informatycznych, które bardzo często pracują poza granicami kraju": - Chcemy, aby ten zespół stworzył bazę, miejmy nadzieję do oddziaływania na całą Europę Środkowo-Wschodnią, organizację biznesową, która zagospodaruje nowe technologie, które wciąż w Polsce nie są wykorzystane – zakończyła minister.

Zobacz również: Facebook pod sąd? Minister Streżyńska zapowiada walkę z fake newsami

Do tej pory branża e-sportu pozostawała raczej sferą pełną tajemnic dla administracji publicznej. Nic nie zapowiadało tego, że jakikolwiek większy podmiot publiczny czy organizacja zainteresuje się tą dziedziną na większą skalę. - Chwała Bogu, że ze strony administracji nie było żadnego odzewu w sprawie e-sportu. Przygotowywałam na komisję sejmową cyfryzacji i nowoczesnych technologii materiały dotyczące e-sportu, które zaczynały się od słów: "Na szczęście państwo się w sprawy tej branży nie wtrąca". W związku z tym, to, co państwo na ten temat wie, to informacje zebrane od uczestników rynku. Nie musimy się we wszystko wtrącać i wszystkiego regulować – podsumowała była minister cyfryzacji.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze