Seniorka

i

Autor: Unsplash

Oblicz swoją emeryturę

Gdzie sprawdzić wysokość emerytury netto? MF udostępniło kalkulator emerytur

2022-12-15 4:15

Ministerstwo Finansów przygotowało kalkulator, który pozwala seniorom wyliczyć wysokość emerytury po reformie podatkowej. Emeryci mogą sprawdzić, czy wypłaty z ZUS zgadzają się z tym, co wylicza resort finansów. Narzędzie pozwala również samemu policzyć, czy np. opłaca się dorabiać do świadczenia - informuje Fakt.pl. Gdzie można znaleźć ten kalkulator?

O czym informuje kalkulator emerytur?

Portal podaje, że najpierw należy wejść na stronę www.niskiepodatki-kalkulator.mf.gov.pl i wybrać wyliczenie dla emerytur lub rent. Następnie należy wpisać kwotę brutto świadczenia i system pokaże, ile wyniesie wypłata emerytury na rękę w poszczególnych miesiącach tego roku. Jak opisuje portal Fakt.pl, w kalkulatorze - dzięki rozbiciu na kolejne miesiące - senior może sprawdzić, jak zmieniały się w ciągu roku jego wypłaty.

Przy świadczeniach wyższych niż 2500 zł brutto od lipca kwota netto emerytury będzie wyższa niż w pierwszych sześciu miesiącach tego roku. To dlatego, że od 2500 zł senior płaci już PIT, tyle że od 1 lipca jest stawka została obniżona z 17 do 12 proc. Emeryt może także porównać obecne wypłaty z zeszłorocznymi i na tej podstawie będzie wiedzieć, jak reforma podatkowa zmieniła jego świadczenie - czytamy na portalu.

Według Fakt.pl, kalkulator pozwala wyliczyć także, jak zmieni się wypłata seniora, który na etacie dorabia do emerytury. W ten sposób można sprawdzić, kiedy takie dorabianie się opłaci. 

- Przez reformę podatkową pracujący emeryci dostają na rękę nieco niższe pensje, ponieważ nie mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Zwrot nadpłaconego PIT otrzymają dopiero w przyszłym roku przy rozliczeniu rocznym. Rządowy kalkulator pozwala na wyliczenie korzyści wynikających z reformy podatkowej nie tylko emerytom i rencistom oraz pracownikom. Takie narzędzie jest dostępne dla pracujących na umowie zlecenie, umowie o dzieło i prowadzących działalność gospodarczą - informuje portal. 

Pieniądze to nie wszystko. Marcin Ociepa
Sonda
Czy uważasz, że w Polsce można przeżyć za minimalną krajową emeryturę?
Najnowsze