emeryt

i

Autor: SHUTTERSTOCK emeryt

Emerytura w Polsce

Niższa 13. i 14. emerytura! Jest luka w przepisach! Emeryci stracą nawet 400 zł?

2022-11-10 13:18

Jak informuje czwartkowy "Fakt", część emerytów otrzyma w przyszłym roku niższe 13 i 14. emerytury. Dotyczy to seniorów pobierających świadczenie powyżej 2500 złotych brutto - stracą oni nawet 400 zł. Przyczyną takiej sytuacji są przepisy zwalniające te dodatkowe świadczenia z podatku dochodowego. Obecne obowiązują tylko w 2022 roku.

Wypłata 13. i 14. emerytury w 2023. Jest luka w przepisach

W 2023 roku zastosowana zostanie kwotowo-procentowa waloryzacja świadczeń. Przyczyną takiej decyzji jest wysoki wskaźnik inflacji. Oznacza to, że od marca 2023 r. emerytury i renty wzrosną o 13,8 proc., jednak nie mniej niż o 250 zł. Zapowiedziano również kolejne wypłaty tzw. "trzynastek" oraz "czternastek". 

Dziennik "Fakt" zwrócił jednak uwagę na pewną lukę w przepisach. Może ona doprowadzić do tego, że seniorzy otrzymają niższe świadczenia. "Okazuje się, że rząd nie zwolnił trzynastki i czternastki z PIT na stałe"-informuje "Fakt". Trzynastka w przyszłym roku ma mieć wysokość minimalnej emerytury - w związku z tym wszyscy seniorzy otrzymają 1588,44 zł brutto.

"Jeśli rząd zdecyduje się na zwolnienie z PIT, kwota na rękę wyniesie 1445,48 zł (potrącona zostanie składka zdrowotna). Jeśli jednak dodatkowe wypłaty nie zostaną zwolnione z podatku, trzynastka na rękę wyniosłaby 1254,49 zł. Bo oprócz składki zdrowotnej (w wysokości 142,95 zł), potrącany zostałby także 12 proc. PIT (czyli 191 zł)" - wyjaśnia "Fakt". Kwestia ta dotyczy przede wszystkim seniorów, których świadczenie emerytalne przekracza 2500 zł brutto.

Czytaj także: Dodatki do emerytury 2022 [PEŁNE ZESTAWIENIE ŚWIADCZEŃ]

Minister Maląg o przyszłorocznej "czternastce". Pracujemy nad ustawą

"Jeśli minimalna emerytura w przyszłym roku będzie wynosiła 1588 zł brutto, to również na tym poziomie będzie 13. emerytura, a także 14. emerytura. Ale co do ostatecznego kształtu 14. emerytury jeszcze chwilę poczekamy, bo pracujemy nad ustawą" - podkreślała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w październiku.

W bieżącym roku na czternastkę "w pełnej kwocie" mogli liczyć seniorzy, których świadczenie podstawowe, np. emerytura i renta, nie przekroczyła 2900 zł brutto. W przypadku osób, których świadczenie jest wyższe od wspomnianej kwoty czternastka była zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę - przypomina portal money.pl. 

Sonda
Czy czternasta emerytura powinna być świadczeniem stałym?
Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed

Czego najbardziej boją się polscy seniorzy?

Wcale nie chodzi o pieniądze! POSŁUCHAJ!

Listen to "Czego boją się seniorzy? DROGOWSKAZY" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze