Mało znane podatki, które mogą narobić problemów. Sprawdź, zanim zapuka do ciebie komornik!

i

Autor: unsplash.com Mało znane podatki, które mogą narobić problemów. Sprawdź, zanim zapuka do ciebie komornik!

Nowa emerytury

Dodatkowe pieniądze dla emerytów z Polskiego Ładu. Kto otrzyma pieniądze?

2022-09-29 12:24

Zwrot podatku dla emerytów może osiągnąć nawet 600-700 zł. Wypłata tych pieniędzy ma mieć miejsce w 2023 roku. To efekt zmian przypisów wprowadzonych przez Polski Ład i poprawkę do reformy podatkowej. Reforma podatkowa dla seniorów oznacza również niższy podatek od emerytury, ale niektórzy skorzystają dodatkowo. Seniorzy o niższych emeryturach i rentach są od początku roku zwolnione z podatku PIT - informuje Gazeta Pomorska.

Kiedy zostanie wypłacony zwrot podatku dla seniorów?

Gazeta informuje, że na pieniądze dla emerytów trzeba będzie zaczekać do przyszłego roku. Zostaną wypłacone dopiero, gdy rozliczymy się z podatków za 2022 r. i nastąpi to prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie 2023 r. Nie będzie konieczności składania żadnych wniosków o zwrot pieniędzy.

-Ministerstwo Finansów, tak jak w minionych latach, wypełni PIT dla większości podatników. Im szybciej zaakceptujemy PIT w systemie na stronie podatki.gov.pl, tym większa szansa, że zwrot pieniędzy otrzymamy również wcześniej - przypomina dziennik.

Którzy seniorzy mogą liczyć na wysoki zwrot podatku?

Jak wyjaśnia gazeta, zwrot podatku dla emerytów będzie efektem półrocznego obowiązywania 17 proc. stawki podatkowej. Wartość ta od 1 lipca jest niższa i wynosi 12 proc. Co ciekawe, obowiązuje jednak z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 roku.

-Obniżenie podatku dochodowego ma obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r. A to oznacza, że fiskus będzie musiał zwrócić część pobranego podatku od początku roku. Zwrot podatku będzie dotyczyć m.in. emerytów i rencistów, którzy otrzymują świadczenia emerytalne i rentowe powyżej 2,5 tys. zł brutto. Osoby o niższych emeryturach i rentach są bowiem od początku roku zwolnione z podatku PIT - czytamy w gazecie.

Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed

Po ciemku, w zimnie i o suchym chlebie? Widmo surowej zimy zagląda Polakom w oczy!

Posłuchaj, co ludzie mówią o nadchodzących miesiącach.

Listen to "Tak oszczędzają Polacy. Siedzą W ZIMNIE, po ciemku i jedzą SUCHY chleb! Ludzie wyjdą na ULICE!" on Spreaker.
Najnowsze