Stanisław Szwed

i

Autor: Marek Zieliński/Super Express Stanisław Szwed

Pieniądze to nie wszystko

14. emerytura 2023. Minister Szwed podał szczegóły

Gościem czwartkowego programu "Pieniądze to nie wszystko" prowadzonego przez Huberta Biskupskiego, zastępcę redaktora naczelnego "Super Expressu", będzie Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Podczas rozmowy minister Szwed zdradzi m.in., co będzie z 14 emeryturą w przyszłym roku.

"Pieniądze to nie wszystko". Gościem minister Stanisław Szwed

Gościem programu "Pieniądze to nie wszystko" prowadzonego przez Huberta Biskupskiego był wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. W rozmowie z zastępcą redaktora naczelnego minister Szwed poruszył m.in. kwestię wypłaty czternastej emerytury w przyszłym roku. 

14 emerytura. Czy pojawi się w 2023 roku?

W miniony weekend premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 14. emerytura będzie wypłacana również w 2023 roku. Minister Stanisław Szwed zapytany o to, czy ta informacja go zaskoczyła stwierdził, że nie był zdziwiony, ponieważ takie głosy pojawiały się już wcześniej.

"Ostrożnie mówiliśmy o czternastej emeryturze ponieważ ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów. Głos pana premiera przeważył. My jesteśmy przygotowani aby 14 emeryturę wprowadzić. Mamy na stałe zapisaną ustawę o 13 emeryturze - 14 emerytura jest jednorazowym wsparciem. Jeżeli będzie taka decyzja Rady Ministrów - to jesteśmy przygotowani aby taki projekt wdrożyć w życie" - powiedział minister Szwed.

"Braliśmy pod uwagę też to jaka będzie sytuacja. Dzisiaj widzimy, że inflacja nie odpuszcza, jest wysoka, w przyszłym roku może będzie ciut niższa - stąd myślę, że decyzja będzie na "tak" - żeby poprawić sytuację materialną emerytów i rencistów. Jest to grupa, która jest najbardziej narażona na wysoką inflację" - dodał.

Przyszłoroczna "czternastka" będzie wyższa

Zapytany o wysokość przyszłorocznej "czternastki", minister Stanisław Szwed zaznaczył, że będzie ona wypłacana na tych samych zasadach co w tym roku. "Tak jak w tym roku, będzie limit 2900 złotych a później "złotówka za złotówkę" - wyjaśnił. Dodał, ze w tym roku z tego świadczenia skorzystało 9 milionów odbiorców - 600 tys. osób, które przekroczyły limit nie skorzystało z dodatkowego świadczenia emerytalnego.

W rozmowie podkreślono również, że przyszłoroczna 14 emerytura będzie wyższa ze względu na wyliczenie przyszłorocznej minimalnej emerytury, już po waloryzacji. 

"Ona będzie już na poziomie powyżej 1500 złotych. Jeżeli zakładamy waloryzację na poziomie 13,8% , bo taki w tej chwili przyjmujemy wskaźnik - to będzie zdecydowanie wyższa najniższa emerytura, która będzie obowiązywała od 1 marca 2023 roku" - poinformował minister Szwed.

14 emerytura 2023. Kiedy wypłaty?

Zapytany o termin wypłat przyszłorocznych "czternastek" wiceminister rodziny i polityki społecznej stwierdził, że prawdopodobnie będzie wypłacana tak jak to miało miejsce w 2022 roku - na przełomie sierpnia i września. 

Sonda
Czy 14. emerytura powinna być dla wszystkich taka sama?
Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed
Najnowsze