Traktor

i

Autor: Shutterstock Traktor

Kryzys energetyczny w Polsce

Minister Sasin podjął decyzję: 600 tys. ton węgla dla polskich rolników

2022-09-28 19:20

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że polecił Polskiej Grupie Górniczej (PGG) skierowanie 600 tys. ton węgla dla polskich rolników. Decyzja została podjęta w obliczu trwającego kryzysu energetycznego. Dodał, że w tej kwestii konsultował się z wicepremierem, ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem.

Węgiel trafi do polskich rolników. Minister Jacek Sasin z poleceniem dla PGG

"Poleciłem Polskiej Grupie Górniczej (PGG) skierowanie 600 tys. ton węgla dla polskich rolników" - poinformował w środę wicepremier Jacek Sasin. Dodał, że rozmawiał w tej sprawie z wicepremierem, ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem.

Szef MAP poinformował w czwartek na Twitterze, że rozmawiał z ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem. "Jesteśmy zgodni, że w obliczu kryzysu energetycznego trzeba podejmować trudne i odpowiedzialne decyzje" - podkreślił.

Do której grupy rolników trafi węgiel? Minister Kowalczyk wyjaśnia

Kowalczyk na początku września podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu informował , że resort rolnictwa przygotowuje rozwiązania, które mają pozwolić na szybsze kupno i dostarczanie węgla dla rolników produkujących w szklarniach.

"Rozmawiałem z premierem Sasinem i pojawiła się możliwość przekazania 600 tys. ton węgla rolnikom. Ta pula być przeznaczona przede wszystkim dla produkcji rolnej w szklarniach oraz tunelach foliowych" - powiedział w środę  wicepremier Henryk Kowalczyk.

Kryzys energetyczny w Polsce. Premier Morawiecki zachęca do autoreglamentacji zakupów węgla

Jak powiedział premier podczas posiedzenia Rady od czerwca płyną do Polski masowce z węglem.

"W październiku osiągamy poziom ok. 2 mln ton węgla energetycznego, z którego odsiewamy ok. 400-500 tys. ton, reszta nie jest marnowana, będzie służyła polskiej energetyce i polskiemu ciepłownictwu" - zapewnił.

Przyznał jednak, że z węglem "jest problem". "Zachęcamy i apelujemy, żeby dokonywać autoreglamentacji zakupów, bo o ile wiemy, że po jednej czy półtorej tony dla każdego potrzebującego na najbliższe parę miesięcy będzie (...), o tyle dzisiaj, jak ktoś chce zakupić wystarczającą ilość węgla na surową zimę do kwietnia, to dziś tego odsianego węgla jeszcze tyle nie mamy" - powiedział szef rządu.

Sonda
Czy rolnicy powinni mieć możliwość handlu w niedzielę?
Forum w Karpaczu 2022: Gertruda Uścińska

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze